Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach…
2021-07-09, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla mieszkańców i turystów

Jan Ćwiek
Jan Ćwiek
W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta. Wydarzenie to Radio Opole objęło patronatem medialnym.
- Święto Gór Opawskich powstało, gdyż brakuje nam tutaj rdzennej tożsamości - powiedział Jan Ćwiek, dyrektora CK w Głuchołazach. - Większość mieszkańców przybyła tutaj z różnych stron. Szukamy własnego toru rozwoju kulturalnego, dlatego m.in. Święto Gór Opawskich. Chcemy, żeby była to impreza folklorystyczna z pewnymi elementami góralszczyzny. Promujemy też rzemiosło i rękodzieło artystyczne. Współorganizatorem są Lasy Państwowe w Prudniku. Dzięki nim poznajemy przyrodę i jej tajniki. Mamy konkursy, quizy ekologiczne. Zaczniemy od występu zespołu „Sweet Band”, który będzie śpiewał znane przeboje i piosenki biesiadne. Później będziemy mieli koncert na góralską nutę. Następnie zaprezentują się senioralni wykonawcy: chór „Wrzos”, który działa przy naszym CK oraz zespół „Wichrowe Wzgórza”. Cały program przetykany będzie konkursami prowadzonymi na scenie przez przedstawicieli Lasów Państwowych. Będzie się można popisać swoją wiedzą, zręcznością, umiejętnościami. Chętnych zapraszamy na warsztaty artystyczne. W nawiązaniu do historii miasta będzie też próba płukania złota z możliwością uzyskania związanego z tym certyfikatu. Na koniec wystąpi Bartas Szymoniak, który zaprezentuje nowym program pt. „Wojownik z miłości”. Myślę, że przede wszystkim bardzo chętnie na ten koncert przyjdzie młodzież.

Wakacyjnym wydarzeniem w Górach Opawskich będzie też VI Głuchołaski Przegląd Kultury Kresowej. Imprezę zaplanowano na 24 lipca w Muszli Leśnej.

- Nieprzypadkowo odbywa się w Głuchołazach – mówił Jan Ćwiek. – Głuchołazianie to w bardzo dużym procencie potomkowie Kresowian, którzy po wojnie przyjechali zasiedlać te tereny. W co drugiej, albo i jeszcze więcej, rodzinie ktoś jest z pochodzenia Kresowiakiem. Z różnych powodów przez wiele lat ludzie nie przyznawali się do tego. Dzisiaj młodsze pokolenie szuka swoich korzeni, chętnie wraca do miejsc pochodzenia rodziców, czy dziadków. Coraz więcej jest wycieczek, wyjazdów do Lwowa, czy Wilna. W ramach głuchołaskiej imprezy staramy się zaprosić zespoły, solistów zajmujących się kulturą kresową. Organizujemy konkurs piosenki kresowej. Mamy już kilka zgłoszeń i czekamy na kolejne. Przegląd ten odbędzie się do południa, a po południu zapraszamy na kresową rewię w wykonaniu absolwentów, studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Będą nas zabawiać anegdotami i piosenkami.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »