Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach…
2021-07-09, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla mieszkańców i turystów

Jan Ćwiek
Jan Ćwiek
W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta. Wydarzenie to Radio Opole objęło patronatem medialnym.
- Święto Gór Opawskich powstało, gdyż brakuje nam tutaj rdzennej tożsamości - powiedział Jan Ćwiek, dyrektora CK w Głuchołazach. - Większość mieszkańców przybyła tutaj z różnych stron. Szukamy własnego toru rozwoju kulturalnego, dlatego m.in. Święto Gór Opawskich. Chcemy, żeby była to impreza folklorystyczna z pewnymi elementami góralszczyzny. Promujemy też rzemiosło i rękodzieło artystyczne. Współorganizatorem są Lasy Państwowe w Prudniku. Dzięki nim poznajemy przyrodę i jej tajniki. Mamy konkursy, quizy ekologiczne. Zaczniemy od występu zespołu „Sweet Band”, który będzie śpiewał znane przeboje i piosenki biesiadne. Później będziemy mieli koncert na góralską nutę. Następnie zaprezentują się senioralni wykonawcy: chór „Wrzos”, który działa przy naszym CK oraz zespół „Wichrowe Wzgórza”. Cały program przetykany będzie konkursami prowadzonymi na scenie przez przedstawicieli Lasów Państwowych. Będzie się można popisać swoją wiedzą, zręcznością, umiejętnościami. Chętnych zapraszamy na warsztaty artystyczne. W nawiązaniu do historii miasta będzie też próba płukania złota z możliwością uzyskania związanego z tym certyfikatu. Na koniec wystąpi Bartas Szymoniak, który zaprezentuje nowym program pt. „Wojownik z miłości”. Myślę, że przede wszystkim bardzo chętnie na ten koncert przyjdzie młodzież.

Wakacyjnym wydarzeniem w Górach Opawskich będzie też VI Głuchołaski Przegląd Kultury Kresowej. Imprezę zaplanowano na 24 lipca w Muszli Leśnej.

- Nieprzypadkowo odbywa się w Głuchołazach – mówił Jan Ćwiek. – Głuchołazianie to w bardzo dużym procencie potomkowie Kresowian, którzy po wojnie przyjechali zasiedlać te tereny. W co drugiej, albo i jeszcze więcej, rodzinie ktoś jest z pochodzenia Kresowiakiem. Z różnych powodów przez wiele lat ludzie nie przyznawali się do tego. Dzisiaj młodsze pokolenie szuka swoich korzeni, chętnie wraca do miejsc pochodzenia rodziców, czy dziadków. Coraz więcej jest wycieczek, wyjazdów do Lwowa, czy Wilna. W ramach głuchołaskiej imprezy staramy się zaprosić zespoły, solistów zajmujących się kulturą kresową. Organizujemy konkurs piosenki kresowej. Mamy już kilka zgłoszeń i czekamy na kolejne. Przegląd ten odbędzie się do południa, a po południu zapraszamy na kresową rewię w wykonaniu absolwentów, studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Będą nas zabawiać anegdotami i piosenkami.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »