Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka…
2021-07-02, 18:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez kulturalnych. Ich organizatorami są również samorządowe instytucje.
- Na bardzo wyczekiwane wakacje przygotowaliśmy ofertę pod nazwą „Artystyczne wakacje” - powiedziała Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku. - Będą to działania warsztatowe, koncertowe skoncentrowane na szeroko rozumianej sztuce i twórczości muzycznej. Bogaty program adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Tych pomysłów jest ponad 20. Będą to m.in. warsztaty flamenco, malarstwa, rysunku tuszem, śpiewu operowego. Warsztaty gitarowe będą z bardzo dobrym artystą Waldemarem Orłowskim, który współpracuje z Patrycją Markowską, czy Natalią Rygiel. Natomiast warsztaty reggae „Śpiewające inspiracje” odbędą się z „Jarexem” z zespołu Bakshish. Jest on kultową postacią polskiego reggae. Będą też warsztaty z produkcji muzycznej, perkusyjne oraz fotografii w plenerze.

W Prudniku piątkowe wieczory podczas wakacji upływać będą pod znakiem muzyki granej w ogrodzie POK. Zaprezentują się tam wykonawcy: miejscowi, występujący na krajowych scenach oraz zaproszeni z Czech. Przez 13 lat w tym mieście organizowano latem Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Z powodu pandemii w ubiegłym roku nie odbyła się kolejna edycja tego muzycznego wydarzenia.

- Impreza ta będzie kontynuowana i rozwijana – mówiła Sylwia Gawłowska. - Mam nadzieję, że już na trwałe wpisze się w kalendarz imprez jazzowych w Polsce. Zmieniamy jej nazwę na Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7 sierpnia. Po raz pierwszy festiwal będzie miał dwudniową formułę. Wystąpią polscy artyści o znakomitym dorobku, którzy mają na swoim koncie międzynarodowe trasy koncertowe. Będzie też nocny pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Zaprosimy młodzież na warsztaty wokalne z Patrycją Zarychtą, która jest znana ze współpracy z Michałem Urbaniakiem. Wśród wykonawców będą też Judyta Pisarczyk z quintetem. Zagra także Piotr Wójcicki. Gwiazdą dla melomanów będzie formacja Gary Moore Tribute Band. W zespole, którego wokalistą jest Szymon Pejski, gra syn Gary'ego Moore'a. Bardzo się cieszę z patronatu honorowego nad tą imprezą Narodowego Centrum Kultury. Patronuje nam także Muzeum Jazzu.

Dyrektor POK przedstawiła też lokalne wydarzenia nawiązujące do wrześniowej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie. Izolowano go w klasztorze Franciszkanów.

- Będą to wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym oraz realizacje telewizyjne. Z Prudnika we wrześniu i październiku wypłyną w przestrzeń takie trzy pocztówki artystyczne dedykowane postaci prymasa Wyszyńskiego. Koncert „Skrawek nieba” będzie zrealizowany w przestrzeni wybudowanej przy Sanktuarium św. Józefa, czyli miejscu uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Z koncertem metafizycznej muzyki instrumentalnej wystąpi trio Igora Przebindowskiego, znakomitego muzyka jazzowego, który przyjedzie tutaj z „Powidokami”. Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka z zespołem. Kolejną częścią tego projektu jest konferencja naukowa, którą organizujemy z Kuratorium Oświaty w Opolu. Zaproszeni zostaną znakomici biografiści prymasa Wyszyńskiego, teologowie. Tego dnia wieczorem będziemy realizowali nagranie Jerzego Zelnika. W towarzystwie kwartetu smyczkowego będzie on czytał „Zapiski więzienne” prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie to patronatem objął Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – powiedziała Sylwia Gawłowska.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »