Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka…
2021-07-02, 18:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez kulturalnych. Ich organizatorami są również samorządowe instytucje.
- Na bardzo wyczekiwane wakacje przygotowaliśmy ofertę pod nazwą „Artystyczne wakacje” - powiedziała Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku. - Będą to działania warsztatowe, koncertowe skoncentrowane na szeroko rozumianej sztuce i twórczości muzycznej. Bogaty program adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Tych pomysłów jest ponad 20. Będą to m.in. warsztaty flamenco, malarstwa, rysunku tuszem, śpiewu operowego. Warsztaty gitarowe będą z bardzo dobrym artystą Waldemarem Orłowskim, który współpracuje z Patrycją Markowską, czy Natalią Rygiel. Natomiast warsztaty reggae „Śpiewające inspiracje” odbędą się z „Jarexem” z zespołu Bakshish. Jest on kultową postacią polskiego reggae. Będą też warsztaty z produkcji muzycznej, perkusyjne oraz fotografii w plenerze.

W Prudniku piątkowe wieczory podczas wakacji upływać będą pod znakiem muzyki granej w ogrodzie POK. Zaprezentują się tam wykonawcy: miejscowi, występujący na krajowych scenach oraz zaproszeni z Czech. Przez 13 lat w tym mieście organizowano latem Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Z powodu pandemii w ubiegłym roku nie odbyła się kolejna edycja tego muzycznego wydarzenia.

- Impreza ta będzie kontynuowana i rozwijana – mówiła Sylwia Gawłowska. - Mam nadzieję, że już na trwałe wpisze się w kalendarz imprez jazzowych w Polsce. Zmieniamy jej nazwę na Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7 sierpnia. Po raz pierwszy festiwal będzie miał dwudniową formułę. Wystąpią polscy artyści o znakomitym dorobku, którzy mają na swoim koncie międzynarodowe trasy koncertowe. Będzie też nocny pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Zaprosimy młodzież na warsztaty wokalne z Patrycją Zarychtą, która jest znana ze współpracy z Michałem Urbaniakiem. Wśród wykonawców będą też Judyta Pisarczyk z quintetem. Zagra także Piotr Wójcicki. Gwiazdą dla melomanów będzie formacja Gary Moore Tribute Band. W zespole, którego wokalistą jest Szymon Pejski, gra syn Gary'ego Moore'a. Bardzo się cieszę z patronatu honorowego nad tą imprezą Narodowego Centrum Kultury. Patronuje nam także Muzeum Jazzu.

Dyrektor POK przedstawiła też lokalne wydarzenia nawiązujące do wrześniowej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie. Izolowano go w klasztorze Franciszkanów.

- Będą to wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym oraz realizacje telewizyjne. Z Prudnika we wrześniu i październiku wypłyną w przestrzeń takie trzy pocztówki artystyczne dedykowane postaci prymasa Wyszyńskiego. Koncert „Skrawek nieba” będzie zrealizowany w przestrzeni wybudowanej przy Sanktuarium św. Józefa, czyli miejscu uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Z koncertem metafizycznej muzyki instrumentalnej wystąpi trio Igora Przebindowskiego, znakomitego muzyka jazzowego, który przyjedzie tutaj z „Powidokami”. Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka z zespołem. Kolejną częścią tego projektu jest konferencja naukowa, którą organizujemy z Kuratorium Oświaty w Opolu. Zaproszeni zostaną znakomici biografiści prymasa Wyszyńskiego, teologowie. Tego dnia wieczorem będziemy realizowali nagranie Jerzego Zelnika. W towarzystwie kwartetu smyczkowego będzie on czytał „Zapiski więzienne” prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie to patronatem objął Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – powiedziała Sylwia Gawłowska.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »