Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności…
2021-06-29, 09:07 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności, zjeździe rocznym TSKN i relacjach Polska-Niemcy

Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności, zjeździe rocznym TSKN i relacjach Polska-Niemcy
- To nie jest pomysł dzisiejszy, bo od lat przyświeca nam pomysł by takie centrum stworzyć. Ono byłoby wzmocnieniem dla nauczycieli, uczniów i szkół i to byłoby przydatne – mówił w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, ale także wiceprzewodniczący TSKN. Na ostatnim zjeździe rocznym TSKN w Zakrzowie padł postulat aby w regionie utworzyć Centrum Wielojęzyczności, naszego gościa pytaliśmy więc o szczegóły.
Jak zwracał uwagę nasz gość, dzisiaj zapotrzebowanie na naukę języków jest bardzo duże, więc utworzenie Centrum byłoby wpisaniem się w oczekiwanie społeczeństwa.
- Jesteśmy wyjątkowym bo wielokulturowym regionem. Zamieszkuje u nas chyba największa grupa mniejszości, w tym mniejszości niemieckiej. Słyniemy z tego, że zawsze język niemiecki zajmował istotne 1 miejsce, choć teraz jest troszkę trudniej w związku z językiem angielskim… Ale w związku z tym, że jest tu mniejszość niemiecka, że inwestorzy spoglądają na to jakim językiem posługuje się społeczność Opolszczyzny, to myślę, że warto takie centrum stworzyć by wspierało szkoły publiczne ale też nie publiczne czy w ogóle nauczanie pozaszkolne – mówił poseł Galla.

- Z drugiej strony mamy 30-lecie traktatu o przyjaznym sąsiedztwie i współpracy z Niemcami i to też byłoby dopełnieniem zapisów, które tam funkcjonują – dodał nasz gość.

Centrum Wielojęzyczności byłoby otwarte na naukę różnych języków. – Otwieramy się szeroko, ale miejmy na uwadze, że język niemiecki jest dominujący. Ale na angielski czy inne języki na które byłoby zapotrzebowanie jest otwartość – mówił poseł MN, ale dodał, że jest to też odpowiedź na reformę minister Anny Zalewskiej. - Bardzo nam dokuczyła mówiąc brzydko jeśli chodzi o nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego w klasach 7-8.

Poseł Galla ocenił, że pandemia mocno wpłynęła na funkcjonowanie TSKN, wiele inicjatyw i projektów musiało się przenieść do sfery wirtualnej, ale stwierdził, że zdecydowaną większość, pbo ponad 90% inicjatyw udał

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »