Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie…
2021-06-25, 08:57 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start”

Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start”
- Mieliśmy w naszym województwie sporo szczęścia, prognozy „zagrożeniowe” na szczęście się nie sprawdziły. Burza spowolniła na terenie Czech, widzimy co tam się dzieje, podobnie jest w Małopolsce, te obrazki z trąbami powietrznymi są przerażające – mówił w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, pytany o skutki ostatnich burz i ulew, które przechodziły Opolszczyznę ale i Polskę.
Z naszym gościem rozmawialiśmy dzisiaj na trzy tematy: pierwszym były skutki burz i ulew w naszym regionie. Pytaliśmy czy wydarzyło się coś szczególnego w tym zakresie, ponieważ dla części regionu wydano nawet III stopień ostrzeżenia. Jak mówił wojewoda, nasze województwo pozostało niejako na uboczu wszystkich zdarzeń.

- Jak wczoraj wyszedłem około godziny 23.00 na taras i patrzyłem na południowo-wschodnią część nieba, to powiem szczerze, że przeżywałem trudne chwile, ale dzisiaj mam raport dyrektora Centrum Zarządzania Kryzysowego i na szczęście nie wynika z niego nic złego. Zdarzeń było w sumie 48, ale nie spowodowały większych strat, nikt nie ucierpiał. Bardzo dziękuję moim służbom, starostom, bardzo dziękuję strażakom, 300 osób ciężko pracowało. Jeszcze do końca tego tygodnia spodziewamy się jakiś ostrzeżeń i zjawisk pogodowych– powiedział wojewoda Kłosowski.

Drugim tematem było powołanie przy wojewodzie Rady ds. dorzecza Odry. Inwestycje przeciwpowodziowe czy inwestycje w żeglugę pochłaniają wiele milionów złotych, naszego gościa zapytaliśmy więc czy mamy na nie pieniądze?

- Mamy pieniądze na te inwestycje, mało tego; już ogromne pieniądze wyłożono na użeglownienie Odry. To jest temat o którym wiele lat się nie mówiło albo który był wstydliwy dla mieszkańców Opolszczyzny. On zaczął się realizować od 2015 roku i właściwie non stop inwestujemy, w sumie licząc od 2015 roku to około 2 mld złotych. Ostatnie oddanie do użytku śluz w Kędzierzynie-Koźlu, w Sławięcicach, właściwie kończy etap modernizacji Kanału Gliwickiego w całości, a jest on częścią szlaku żeglugowego Odry. Kolejne lata to już przeniesienie sił na Odrę i odcinek opolski. Już teraz Odrą można spławiać towary. Ja również w imieniu prezesa Wód Polskich, który jest członkiem tej Rady, zapraszam wszystkich armatorów, którzy przymierzają się i oczekiwali na żeglowanie po Odrze - mówił wojewoda.

- Wreszcie możemy śmiało spojrzeć w przyszłość, pamiętajmy, że transport Odrą jest ekologiczny i tańszy i tworzymy miejsca pracy. Zależy mi na dobrym kontakcie z RZGW we Wrocławiu i RZGW w Gliwicach - podkreślał wojewoda Kłosowski.

Czy wzorem poprzednich lat będą organizowane Kongresy Żeglugi Śródlądowej?

- My postanowiliśmy pójść w trochę innym kierunku tzn. postanowiliśmy utworzyć za zgodą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo muszę się o nią zwrócić, Konwent Województw Nadodrzańskich. Chcemy żeby spotkania zespołów, które już funkcjonują lub niebawem powstaną przy wojewodach, odbywały się w kolejnych województwach nadodrzańskich. Zaczniemy tutaj na przełomie września / października w Opolu, a potem kolejne na Śląsku, Dolnym Śląsku aż do zachodniopomorskiego - powiedział nasz gość.

Ostatnio na Opolszczyźnie znów wybrzmiał temat wstrzymania inwestycji w porcie w Koźlu. Na miejsce pojechał m.in. senator Beniamin Godyla, marszałek senatu Tomasz Grodzki czy prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. Czy tym tematem Rada również się zajmie?

- My się zajmujemy użeglownieniem Odry, żeby wszystkim przedsiębiorcom zwłaszcza armatorom stwarzać dobre warunki. Nie wchodzę w kwestie polityczne, a to spotkanie w Kędzierzynie – Koźlu osobiście bardziej kojarzy mi się z uprawianiem polityki niż działalnością na rzecz rozwoju żeglowności czy sprawami, którymi zajmuje się nasz zespół. Podchodzę do takich zgromadzeń politycznych ostrożnie – mówił nas gość.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »