Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie…
2021-06-25, 08:57 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start”

Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start”
- Mieliśmy w naszym województwie sporo szczęścia, prognozy „zagrożeniowe” na szczęście się nie sprawdziły. Burza spowolniła na terenie Czech, widzimy co tam się dzieje, podobnie jest w Małopolsce, te obrazki z trąbami powietrznymi są przerażające – mówił w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, pytany o skutki ostatnich burz i ulew, które przechodziły Opolszczyznę ale i Polskę.
Z naszym gościem rozmawialiśmy dzisiaj na trzy tematy: pierwszym były skutki burz i ulew w naszym regionie. Pytaliśmy czy wydarzyło się coś szczególnego w tym zakresie, ponieważ dla części regionu wydano nawet III stopień ostrzeżenia. Jak mówił wojewoda, nasze województwo pozostało niejako na uboczu wszystkich zdarzeń.

- Jak wczoraj wyszedłem około godziny 23.00 na taras i patrzyłem na południowo-wschodnią część nieba, to powiem szczerze, że przeżywałem trudne chwile, ale dzisiaj mam raport dyrektora Centrum Zarządzania Kryzysowego i na szczęście nie wynika z niego nic złego. Zdarzeń było w sumie 48, ale nie spowodowały większych strat, nikt nie ucierpiał. Bardzo dziękuję moim służbom, starostom, bardzo dziękuję strażakom, 300 osób ciężko pracowało. Jeszcze do końca tego tygodnia spodziewamy się jakiś ostrzeżeń i zjawisk pogodowych– powiedział wojewoda Kłosowski.

Drugim tematem było powołanie przy wojewodzie Rady ds. dorzecza Odry. Inwestycje przeciwpowodziowe czy inwestycje w żeglugę pochłaniają wiele milionów złotych, naszego gościa zapytaliśmy więc czy mamy na nie pieniądze?

- Mamy pieniądze na te inwestycje, mało tego; już ogromne pieniądze wyłożono na użeglownienie Odry. To jest temat o którym wiele lat się nie mówiło albo który był wstydliwy dla mieszkańców Opolszczyzny. On zaczął się realizować od 2015 roku i właściwie non stop inwestujemy, w sumie licząc od 2015 roku to około 2 mld złotych. Ostatnie oddanie do użytku śluz w Kędzierzynie-Koźlu, w Sławięcicach, właściwie kończy etap modernizacji Kanału Gliwickiego w całości, a jest on częścią szlaku żeglugowego Odry. Kolejne lata to już przeniesienie sił na Odrę i odcinek opolski. Już teraz Odrą można spławiać towary. Ja również w imieniu prezesa Wód Polskich, który jest członkiem tej Rady, zapraszam wszystkich armatorów, którzy przymierzają się i oczekiwali na żeglowanie po Odrze - mówił wojewoda.

- Wreszcie możemy śmiało spojrzeć w przyszłość, pamiętajmy, że transport Odrą jest ekologiczny i tańszy i tworzymy miejsca pracy. Zależy mi na dobrym kontakcie z RZGW we Wrocławiu i RZGW w Gliwicach - podkreślał wojewoda Kłosowski.

Czy wzorem poprzednich lat będą organizowane Kongresy Żeglugi Śródlądowej?

- My postanowiliśmy pójść w trochę innym kierunku tzn. postanowiliśmy utworzyć za zgodą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo muszę się o nią zwrócić, Konwent Województw Nadodrzańskich. Chcemy żeby spotkania zespołów, które już funkcjonują lub niebawem powstaną przy wojewodach, odbywały się w kolejnych województwach nadodrzańskich. Zaczniemy tutaj na przełomie września / października w Opolu, a potem kolejne na Śląsku, Dolnym Śląsku aż do zachodniopomorskiego - powiedział nasz gość.

Ostatnio na Opolszczyźnie znów wybrzmiał temat wstrzymania inwestycji w porcie w Koźlu. Na miejsce pojechał m.in. senator Beniamin Godyla, marszałek senatu Tomasz Grodzki czy prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. Czy tym tematem Rada również się zajmie?

- My się zajmujemy użeglownieniem Odry, żeby wszystkim przedsiębiorcom zwłaszcza armatorom stwarzać dobre warunki. Nie wchodzę w kwestie polityczne, a to spotkanie w Kędzierzynie – Koźlu osobiście bardziej kojarzy mi się z uprawianiem polityki niż działalnością na rzecz rozwoju żeglowności czy sprawami, którymi zajmuje się nasz zespół. Podchodzę do takich zgromadzeń politycznych ostrożnie – mówił nas gość.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »