Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie…
2021-06-25, 08:57 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start”

Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start”
- Mieliśmy w naszym województwie sporo szczęścia, prognozy „zagrożeniowe” na szczęście się nie sprawdziły. Burza spowolniła na terenie Czech, widzimy co tam się dzieje, podobnie jest w Małopolsce, te obrazki z trąbami powietrznymi są przerażające – mówił w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, pytany o skutki ostatnich burz i ulew, które przechodziły Opolszczyznę ale i Polskę.
Z naszym gościem rozmawialiśmy dzisiaj na trzy tematy: pierwszym były skutki burz i ulew w naszym regionie. Pytaliśmy czy wydarzyło się coś szczególnego w tym zakresie, ponieważ dla części regionu wydano nawet III stopień ostrzeżenia. Jak mówił wojewoda, nasze województwo pozostało niejako na uboczu wszystkich zdarzeń.

- Jak wczoraj wyszedłem około godziny 23.00 na taras i patrzyłem na południowo-wschodnią część nieba, to powiem szczerze, że przeżywałem trudne chwile, ale dzisiaj mam raport dyrektora Centrum Zarządzania Kryzysowego i na szczęście nie wynika z niego nic złego. Zdarzeń było w sumie 48, ale nie spowodowały większych strat, nikt nie ucierpiał. Bardzo dziękuję moim służbom, starostom, bardzo dziękuję strażakom, 300 osób ciężko pracowało. Jeszcze do końca tego tygodnia spodziewamy się jakiś ostrzeżeń i zjawisk pogodowych– powiedział wojewoda Kłosowski.

Drugim tematem było powołanie przy wojewodzie Rady ds. dorzecza Odry. Inwestycje przeciwpowodziowe czy inwestycje w żeglugę pochłaniają wiele milionów złotych, naszego gościa zapytaliśmy więc czy mamy na nie pieniądze?

- Mamy pieniądze na te inwestycje, mało tego; już ogromne pieniądze wyłożono na użeglownienie Odry. To jest temat o którym wiele lat się nie mówiło albo który był wstydliwy dla mieszkańców Opolszczyzny. On zaczął się realizować od 2015 roku i właściwie non stop inwestujemy, w sumie licząc od 2015 roku to około 2 mld złotych. Ostatnie oddanie do użytku śluz w Kędzierzynie-Koźlu, w Sławięcicach, właściwie kończy etap modernizacji Kanału Gliwickiego w całości, a jest on częścią szlaku żeglugowego Odry. Kolejne lata to już przeniesienie sił na Odrę i odcinek opolski. Już teraz Odrą można spławiać towary. Ja również w imieniu prezesa Wód Polskich, który jest członkiem tej Rady, zapraszam wszystkich armatorów, którzy przymierzają się i oczekiwali na żeglowanie po Odrze - mówił wojewoda.

- Wreszcie możemy śmiało spojrzeć w przyszłość, pamiętajmy, że transport Odrą jest ekologiczny i tańszy i tworzymy miejsca pracy. Zależy mi na dobrym kontakcie z RZGW we Wrocławiu i RZGW w Gliwicach - podkreślał wojewoda Kłosowski.

Czy wzorem poprzednich lat będą organizowane Kongresy Żeglugi Śródlądowej?

- My postanowiliśmy pójść w trochę innym kierunku tzn. postanowiliśmy utworzyć za zgodą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo muszę się o nią zwrócić, Konwent Województw Nadodrzańskich. Chcemy żeby spotkania zespołów, które już funkcjonują lub niebawem powstaną przy wojewodach, odbywały się w kolejnych województwach nadodrzańskich. Zaczniemy tutaj na przełomie września / października w Opolu, a potem kolejne na Śląsku, Dolnym Śląsku aż do zachodniopomorskiego - powiedział nasz gość.

Ostatnio na Opolszczyźnie znów wybrzmiał temat wstrzymania inwestycji w porcie w Koźlu. Na miejsce pojechał m.in. senator Beniamin Godyla, marszałek senatu Tomasz Grodzki czy prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. Czy tym tematem Rada również się zajmie?

- My się zajmujemy użeglownieniem Odry, żeby wszystkim przedsiębiorcom zwłaszcza armatorom stwarzać dobre warunki. Nie wchodzę w kwestie polityczne, a to spotkanie w Kędzierzynie – Koźlu osobiście bardziej kojarzy mi się z uprawianiem polityki niż działalnością na rzecz rozwoju żeglowności czy sprawami, którymi zajmuje się nasz zespół. Podchodzę do takich zgromadzeń politycznych ostrożnie – mówił nas gość.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »