Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Wspólna sprawa' czyli radiowa debata pracodawców…
2021-06-24, 17:02 Autor: Joanna Matlak

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT
W programie rozmawialiśmy dziś o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. "Global taxes in the post-COVID-19 era", w którym podjęto temat globalnych podatków w erze pocovidowej. Zdaniem ekspertów instytutu należałoby wprowadzić kilka globalnych podatków, które zapewniłoby prawie 700 mld dolarów rocznie.
Jak czytamy w raporcie, światowe wpływy z CIT są co roku uszczuplane o nawet 240 mld dol. na skutek transferowania zysków do rajów podatkowych. "Najbogatsi ludzie świata przelewają 7,6 bln dol. na zagraniczne konta, by uniknąć organów podatkowych" - napisano. W raporcie wyliczono, że wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld dol. rocznie, globalnego podatku klimatycznego - 279 mld dol. rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT - 127 mld dol. rocznie. Dodajmy, że na początku czerwca państwa z grupy G7 wyraziły poparcie dla pomysłu minimalnej stawki CIT na poziomie 15%. Stanowisko w tej sprawie ma za kilka miesięcy zająć grupa G20.

- Powiedzieliśmy, że G7 dobrze ocenia 15% podatek, tylko weźmy pod uwagę co było przy podatku cyfrowym. Nawet Unia Europejska na sugestie Komisji Europejskiej nie potrafiła spowodować tego, że wszystkie państwa wprowadziły ten podatek. A jesli nie jest powszechnie obowiązujący we wszystkich rejonach, to będziemy mieli raje podatkowe, czyli ucieczki i optymalizacje podatkowe, bo w naturze biznesmena jest szukanie lepszych warunków. Co do faktu tego podatku (globalnego CIT-u), to musimy pamiętam, że nawet najlepsze rekomendacje różnych grup muszą uzyskać poparcie lokalnych rządów w każdym jednym kraju. Osobiście uważam, że jest to nierealne do spełnienia - mówił dr Artur Zurakowski, ekonomista.

- Mamy już wspólny podatek europejski, tzw. podatek CO2, które wszystkie kraje muszą płacić. Ale w Europie. Zwolnione są z tego Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny czyli najwięksi truciciele. I oni mieliby płacić podatek klimatyczny…? Na pewno się na to nie zgodzą. Europa podnosi koszty swojego funkcjonowania a tamte kraje nie ponoszą żadnych kosztów. 150 ludzi ma na świecie 90% zasobów finansowych wszystkich mieszkańców świata. Takie są fakty - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności.

- Co do ujednolicenia podatków w ramach większego systemu gospodarczo- politycznego to mamy już doświadczenia w Unii… Funkcjonuje na przykład załącznik do dyrektywy VAT, który zakłada albo obniżenie albo super obniżenie podatku VAT, więc mówienie choćby o jednolitych podatkach w ramach jednego organizmu i wspólnego rynku się nie udaje - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Zabawa z korporacjami to gra w kotka i myszkę, raje podatkowe tworzą się ad hoc, bo poszczególne państwa, które tworzą system podatkowy sprzyjający powoduje, że tam ucieka kapitał i to jest tzw. optymalizacja podatkowa. Nie widzę najmniejszych szans na ujednolicenie choćby części danin w ramach systemu światowego - mówił Pancześnik.

- O ile oczekiwania Polskiego Instytutu Ekonomicznego są nierealne i utopijne, to pamiętajmy, ze to kolejny raport, który prowokuje intelektualnie i poszerza edukację ekonomiczną RP. Coraz więcej wiemy jak niebezpieczna jest globalizacja, kto nas kantuje i oby dyskutowano o tych zagrożeniach jak najwięcej w szkołach. Zobaczmy: Unia Europejska bierze na bary wszystko - CO2, sprawiedliwe podatki, politykę socjalną, a z drugiej strony rozgrywający światowi kpią sobie z nas - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »