Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS…
2021-06-22, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS, radni opolskiego sejmiku, o absolutorium i wotum zaufania dla zarządu województwa

Robert Węgrzyn, Martyna Nakonieczny
Robert Węgrzyn, Martyna Nakonieczny
Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w samorządowym kalendarzu. Wówczas radni podejmują uchwałę o absolutorium dla sprawujących władzę wykonawczą w gminach, powiatach i samorządzie województwa. Głosowanie dotyczy wykonania budżetu za ubiegły rok. Podczas wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego udzielono absolutorium zarządowi tego województwa.
- Referowałem wykonanie budżetu samorządu województwa za rok 2020 - powiedział Robert Węgrzyn, radny opolskiego sejmiku z Platformy Obywatelskiej, która jest w koalicji sprawującej władzę w tym regionie. – Mimo pandemii mieliśmy nadwyżkę wpływów do budżetu. Sukcesywnie spłacamy zadłużenie. Osiem lat temu wynosiło prawie 340 mln zł. Dzisiaj jest na poziomie 80 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że za dwa lata będziemy wyzerowani, gdy chodzi o zadłużenie. Mamy zrealizowanych wiele zadań, które były konieczne podczas pandemii. Doposażone zostały szpitale, publiczne i niepubliczne jednostki służby zdrowia. Analizując wszystkie opinie instytucji pozasejmikowych, łącznie z Regionalną Izbą Obrachunkową, to zarządowi województwa należy się pełne uznanie. Stąd nasze głosowanie za udzieleniem wotum zaufania i udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu w 2020 roku. W tym budżecie znalazło się kilka propozycji zgłoszonych przez opozycję, a dzisiaj jej radni głosowali przeciw propozycjom, które postulowali. Rozumiem czynniki polityczne i ewentualne wstrzymanie się od głosu. Natomiast głosowanie przeciwko wykonaniu budżetu za rok 2020 jest dla nas kuriozalne, irracjonalne i niezrozumiałe.

- Rzeczywiście dużą zasługą marszałka województwa jest, że spłacamy długi - powiedziała Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Rzeczywiście dobry gospodarz spłaca swoje długi, gdy jest dobra koniunktura. Koniunktura była mimo tego paradoksalnego i dziwnego dla nas roku. To też było widać po instytucjach kultury. Nie pracując, nie przynosząc strat, mogły zainwestować. Dług województwa jest już na bezpiecznym poziomie. W ubiegłym roku mówiliśmy, że jest czas na inwestowanie. Dotyczą tego nasze główne zarzuty. W raporcie o stanie województwa pokazano sukcesy w tzw. działaniach miękkich. Natomiast tam, gdzie zaczynają się rzeczy związane ze zdrowiem, inwestycjami, rozbudową parków technologicznych, instytucjami rozwojowymi, to jest duży problem. Nasz sprzeciw wyraża zaniepokojenie, o którym mówimy od trzech lat. Wydajemy pieniądze i jesteśmy w tym mistrzami. Natomiast nie przynosi to rozwoju województwa. W zeszłym roku rząd PiS obniżył do zera podatki dla pracujących młodych ludzi do 26 roku życia. Przez pół roku była polityczna awantura, że wpływy z podatków będą tak małe. Okazało się, że były większe niż poprzednio. Nie zostało to przekute na rozwój, tylko na wydatki. Te przedsięwzięcia np. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, są takim odbiciem tego, co pojawi się ze strony rządu. Rząd znalazł wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich, no to marszałek wprowadza inicjatywę sołecką. Przez poprzednie trzy lata rząd na Opolszczyźnie wydał prawie 40 mln złotych na wsparcie straży pożarnych. Marszałek też znalazł na to pieniądze. W zeszłym roku na sesji absolutoryjnej próbował mnie zdyskredytować mówiąc, że on się nie będzie zajmował ścieżkami rowerowymi, bo nie jest od tego. W tym roku robi ogromny projekt związany z tymi ścieżkami. Nasz głos jest absolutnie niesłyszalny i cały czas jesteśmy zbywani. Składane przez nas wnioski do budżetu są od razu odrzucane. Ewentualnie później są realizowane, gdy zgłoszą je radni koalicji.

W Popołudniowej Loży Radiowej o regułach związanych z absolutorium w samorządach lokalnych mówił Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »