Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-06-14, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów. Przegrali z nim kandydaci prawicy reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę oraz Konfederację.
Przez najbliższe dwa lata nie ma w kalendarzu wyborczym ogólnopolskiego głosowania. Jakie jest znaczenie rzeszowskich wyborów, czy w opozycji są powody do euforii?

- Euforia nie powinna tutaj zaćmiewać wizji Polski jaką opozycja powinna mieć w roku 2023, kiedy odbędą się wybory parlamentarne. Natomiast jest to pewien sygnał. Rzeszów jest stolicą Podkarpacia, czyli bastionu PiS. Pamiętajmy, że kilkanaście miesięcy temu prezydent Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w Rzeszowie. Tutaj ta tendencja się odwraca. Przedstawiciele PiS przegrali w niemalże wszystkich, niedzielnych wyborach uzupełniających na wójtów i burmistrzów. Jest to pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy - komentował Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Konrad Fijołek popierany był m.in. przez Lewicę. Tadeusz Ferenc, poprzedni prezydent Rzeszowa rządził miastem ponad 18 lat. Należał do SLD. Jednak jako swojego następcę wskazał Marcina Warchoła związanego z Solidarną Polską. Dlaczego Lewica nie zdecydowała się w Rzeszowie wystawić własnego kandydata?

- W polityce liczą się emocje i konsekwencja. Dodatkiem do tego jest arytmetyka. Żeby realizować swoje pomysły, program to trzeba wygrywać wybory. Konrad Fijołek związany był przed laty z Lewicą. Pozostałe formacje opozycji i lokalne komitety poparły tego kandydata z prostej przyczyny, bo jedność łączy. Prezydent elekt powiedział, że nie wygrała żadna partia, partyjniactwo, partyjne myślenie, ale jedność. Tą tezę lansuję od wielu lat. Wielu polityków na szczeblu centralnym nie zauważało jej do tej pory. Rzeszów staje się takim prologiem do tego, żeby na dwa lata przed wyborami usiąść do stołu i ustalić priorytety, płaszczyznę programową, a potem do wyborów iść jednym blokiem. Wówczas jest możliwa wygrana z PiS. Po kilku przegranych wyborach zrozumiał to swego czasu Jarosław Kaczyński. W 2013 roku wybory uzupełniające wygrał przedstawiciel tej formacji w Elblągu. To był pierwszy sygnał, że przestaje być mocna hegemonia Platformy Obywatelskiej. 2015 rok przyniósł zmiany. Podobną sytuację dostrzegam dzisiaj. Pod jednym warunkiem, że opozycja zachowa się tak roztropnie, racjonalnie i sprytnie, jak Jarosław Kaczyński na przełomie roku 2014-15, gdy scementował środowisko Gowina, Ziobry oraz PiS i stworzył wówczas jedną listę wyborczą. Dało to zwycięstwo PiS. Można mieć swoje poglądy, ideały, ale można je realizować tylko i wyłącznie, gdy się rządzi. W opozycji nie da się realizować programu partii. Jest to pierwszy krok do przygotowania jednego bloku wyborczego – analizował Piotr Woźniak.

W 20 miastach i gminach odbyły się w minioną niedzielę przedterminowe wybory wójtów i burmistrzów. Często największe poparcie społeczne otrzymali kandydaci niezależni. Nasz rozmówca przyznał, że jest to symptom odchodzenia elektoratu od popierania partyjnych kandydatów w wyborach samorządowych. Jego zdaniem gminy, powiaty i samorządy województw powinny być maksymalnie odpolitycznione.

W nawiązaniu do piłkarskiego Euro 2021 i Ligi Narodów w piłce siatkowej mówiliśmy także o finasowaniu lokalnego sportu przez samorządy lokalne.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »