Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia…
2021-06-07, 13:16 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia do traktatu polsko-niemieckiego, nowych instytucjach mniejszości w Opolu

Ryszard Galla "Południowa Loża Radiowa" (07.06.2021)
- Każdy ma prawo wnioskować szczególnie jeśli jest to poseł. Jeśli polska strona rządowa będzie podejmowała temat to na pewno będzie ona dyskutowana z rządem niemieckim. Jeśli będą wypracowane pewne założenia, to przecież będziemy je akceptować, a jeśli nie to musimy się z tym wszystkim pogodzić. Temat jest otwarty – mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, odnosząc się do inicjatywy posła Janusza Kowalskiego. Polityk Solidarnej Polski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział złożenie wniosku do premiera aby do traktatu polsko-niemieckiego dopisać dodatkowe porozumienie. Składałoby się ono z trzech części: chodzi o uznanie statusu mniejszości narodowej Polaków w Niemczech, zwrot zagrabionego przez niemieckich nazistów mienia Związkowi Polaków w Niemczech i symetryczne finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech.
- My nie chcemy być zakładnikami jeśli chodzi o Polaków w Niemczech. My jesteśmy prawowitymi obywatelami RP pochodzenia niemieckiego. Te sprawy są uregulowane w traktacie ale i Konstytucji. Trzeba zaznaczyć, że my te ziemie zamieszkujemy od dziada pradziada – podkreślał poseł Galla.

Zdaniem naszego gościa, „wszelkie kwestie roszczeniowe czy też kwestie związane z mniejszością polską, powinny być dwustronnie uzgodnione.”

- Pamiętajmy o tym, że na ziemiach Górnego Śląska, Śląska w ogóle czy też Pomorza, tam gdzie przed II Wojną Światową były tereny niemieckie, my zamieszkujemy i zgodnie z zapisami polskiej ustawy o mniejszościach narodowych spełniamy te warunki aby być mniejszością niemiecką w Polsce – mówił Ryszard Galla.

A co z polską mniejszością? - Jeśli się mówi o milionach, które w różnych okresach tam wyjechały to trudno mówić, żeby wszelkie warunki były spełnione… Nie możemy powiedzieć, że w Niemczech nie ma mniejszości, bo mniejszości są. Natomiast jest sporna kwestia co do Polaków zamieszkujących w Niemczech, bo taką też oficjalną nazwę używaliśmy pracując w ramach okrągłego stołu – mówił nasz gość.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o intensywnym weekendzie dla mniejszości, w piątek bowiem do Opola przyjechał ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven, potem nastąpiło otwarcie dwóch instytucji prowadzących działalność młodzieżową oraz naukową, a na finał w niedzielę odbyła się pielgrzymka na Górze św. Anny.

- Po raz pierwszy gościliśmy pana ambasadora. On niedawno objął tę funkcję, miałem z nim okazję się spotkać w Warszawie ale wizyta na Opolszczyźnie to ważna rzecz, nie tylko dla mnie ale i całego środowiska, bo ambasador przeprowadził także rozmowy z wojewodą, marszałkiem i prezydentem miasta Opola, wiec wydaje się, że była to wartościowa wizyta – mówił poseł Galla.

Inne wątki jakie poruszyliśmy w Radiu Opole dotyczyły wypowiedzi wicemarszałka sejmu nt. Swiatlany Cichanouskiej oraz strajku pielęgniarek.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »