Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury…
2021-06-04, 19:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, o luzowaniu obostrzeń pandemicznych w placówkach kultury i współpracy z Czechami

Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Do działalności sprzed lockdownu powoli wracają instytucje kultury. MOK w Głubczycach ma w planach wiele przedsięwzięć realizowanych również we współpracy z czeskimi partnerami. Na ten cel pozyskał unijne dofinansowanie.
- Od pewnego czasu prowadzimy zajęcie indywidulane oraz zdalne - powiedział Zbigniew Ziółko, dyrektorem MOK w Głubczycach. - Głównie dotyczyło to studia piosenki, chórów pracujących w podgrupach, sekcji teatralnej. Powstały nagrania prezentowane w mediach społecznościowych. Nie rozpoczęliśmy jeszcze zajęć z grupą seniorów, ale już niebawem będą w nich mogli uczestniczyć ci, którzy są zaszczepieni. Niebawem ruszamy też z koncertami i spektaklami chórów i grupy teatralnej. W lipcu wychodzimy w plener. Jest zaplanowany duży program imprez. Realizujemy też polsko-czeski projekt „Śląskie Portamento”. Jest to program chóralny, ale nie tylko. Pozyskaliśmy blisko 100 tys. euro unijnego dofinansowania m.in. na zajęcia chóralne. Mamy jeszcze do przeprowadzenia 25 koncertów. W sierpniu planujemy dni miasta. Będą związane z tym imprezy. Jesienią rozpoczniemy koncerty w wyremontowanej, nowoczesnej sali widowiskowej MOK.

Głubczyce są miastem pogranicza polsko-czeskiego. Tamtejszy MOK od wielu lat współpracuje ze swoimi odpowiednikami za południową granicą realizując różne przedsięwzięcia kulturalne.

- Jesteśmy w Euroregionie Silesia. Krnów, z którym współpracowaliśmy najdłużej jest w Euroregionie Pradziad. Pewne projekty nie mogą być finansowane w związku z przynależnością do innego euroregionu. Dlatego też obecnie współpracujemy z Vitkovem. Realizowany był bogaty program o smakach kulinarnych. Tych pomysłów jest coraz więcej. Czekamy, żebyśmy mogli spokojnie przejeżdżać przez granicę i to wszystko ponownie rozkręcić. Żeby Czesi przyjeżdżali do nas, a my do nich. Chcemy dalej korzystać ze środków unijnych. Mamy pomysły na wspólną działalność m.in. koncertową, kulinarną i grup senioralnych.

W dalszej części programu mówiliśmy o sobotniej, turystycznej imprezie rowerowej w powiecie głubczyckim, która odbędzie się w ramach projektu urzędu marszałkowskiego „Opolskie na rowery”. Projekt ten przewiduje m.in. dokładną inwentaryzację tras w całym województwie i opracowanie koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »