Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności…
2021-06-04, 16:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności Zawodowej w Nysie, o rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych

Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Osoby niepełnosprawne mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy. W Polsce funkcjonuje blisko 130 ZAZ. Zatrudniają ogółem ponad 7600 osób głównie ze znaczną niepełnosprawnością. Na Opolszczyźnie jest pięć takich zakładów, a ostatni z nich powstał w Nysie. Nie wyczerpuje to jednak związanych z tym potrzeb społecznych.
- ZAZ jest szczególnym typem jednostki organizacyjnej. Funkcjonuje m.in. na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. ZAZ w Nysie jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką Infirmicare Non Profit Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością, która jest podmiotem ekonomii społecznej. Ważna jest współpraca z samorządami. Bez niej niemożliwe byłoby utworzenie tego oraz każdego innego ZAZ na Opolszczyźnie i w kraju. Barierą jest spełnienie wymogów organizacyjnych obowiązujących każdy zakład pracy. Wniosek o utworzenie ZAZ składamy do urzędu marszałkowskiego. Wymagana jest zgoda urzędu wojewódzkiego i pozytywna opinia starostwa – powiedział Aleksander Bugla, inicjator powstania ZAZ w Nysie.

Ze statystyk wynika, że w powiecie nyskim jest ok. 14 tysięcy osób niepełnosprawnych.

- Nasz ZAZ jest jednym z większych na Opolszczyźnie. Mamy u nas 50 osób głównie ze znacznymi niepełnosprawnościami. Istnieje możliwość zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale tylko posiadających schorzenie psychiczne, umysłowe lub autyzm. Pewne ograniczenia wynikają też z samej ustawy. Kolejka do ZAZ jest coraz większa. Taki zakład jest miejscem rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zatrudnieni zdobywają praktyczne umiejętności zawodowe. U nas są to umiejętności w zakresie krawiectwa, stolarstwa, ogrodnictwa, informatyki oraz opieki nad seniorami. Osoby te zatrudnione są na umowę o pracę. Najczęściej jest to pierwsza w ich życiu praca, za którą otrzymują regularne wynagrodzenie. Tego nie ma ani w Warsztatach Terapii Zajęciowej, ani w Środowiskowym Domu Samopomocy, które również aktywizują społecznie niepełnosprawnych. W każdym powiecie powinien istnieć przynajmniej jeden ZAZ. Daje on możliwość redefiniowania się na nowo osobom niepełnosprawnym poprzez pracę. Czują się one użyteczne społecznie. Mają poczucie własnej wartości i przydatności – mówił Aleksander Bugla.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »