Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk…
2021-06-02, 17:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk, prudnicki wolontariusz, Marzanna Zawadzka-Ciępka, wojewódzki koordynator „Klubów Ośmiu”, o społecznikach działający na rzecz potrzebujących

Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Paweł Korniejczuk z Prudnika jest jednym z najlepszych wolontariuszy w Polsce. Nagrodzono go podczas XVII Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. M.in. o wpływie pandemii na działalność społeczną rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Koronawirus ograniczył aktywność wolontariuszy - powiedziała Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. – Mamy bardzo dużą różnicę pomiędzy wolontariatem stałym, długoterminowym, a wolontariatem akcyjnym. Od zeszłego roku część instytucji pozarządowych pozostaje zamknięta na współpracę wolontariacką. Z drugiej strony podczas pierwszego lockdawnu pomoc sąsiedzka, czy osobom starszym to był bardziej wolontariat akcyjny. Według ogólnopolskich badań blisko 40 procent organizacji pozarządowych bardzo mocno odczuło spadek udziału wolontariuszy w ich pracach. Globalnie nam ten wolontariat troszeczkę zamarł. Bardzo dużo pracy będą musiały wykonać organizacje pozarządowe, aby wolontariat ponownie się rozwinął. OCWIP realizuje drugą edycję ogólnopolskiego programu Korpus Solidarności. Oferujemy szkolenia, które m.in. związane są z aspektami prawnymi dotyczącymi wolontariatu, pobudzają do takiej działalności oraz wzmacniają związane z tym kompetencje. Będziemy też ogłaszać konkursy na lokalne projekty, czy bony edukacyjne. Grupy wolontariuszy będą mogły wykorzystać pulę pieniędzy na dokształcenie. W Opolu powstała koalicja na rzecz rozwoju i koordynacji tych wszystkich działań związanych z wolontariatem.

- Działalność wolontariacką rozpocząłem trzy lata temu – mówił Paweł Korniejczuk z Prudnika. – Uczęszczałem na stałe wolontariaty w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Świetlicy „Dąbrówka”. Moja praca polegała na pomocy niepełnosprawnym. Natomiast w świetlicy pomagałem dzieciom odrabiać zadania, w pracach plastycznych. Daje mi to większą pewność siebie. Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do wolontariatu. Pomaganie ludziom sprawia mi wielką przyjemność.

- Ideą Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest wyłonienie najwspanialszych wolontariuszy. Nagradzani tym honorowym tytułem są tzw. ambasadorami dobra wśród młodzieży. Paweł uzyskał największą ilość punktów. Komisja konkursowa uznała, że to jest nietuzinkowy wolontariusz. On oczarował wszystkich swoją działalnością. Niesamowite jest, że w ciągu trzech lat miał cztery stałe wolontariaty. To była jego pasja. W powiecie prudnickim działalność wolontariacką propaguję od 2008 roku. „Kluby Ośmiu” tworzyłam w kolejnych szkołach Prudnika, a także w Głogówku, Moszczance i Łączniku. Kluby te działają też w Kluczborku, Oleśnie, Praszce, Strzelcach Opolskich, Tułowicach i Opolu. W tym roku szkolnym zapisało się 50 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Wśród nich są też Ukraińcy, którzy uczą się w tej szkole. Nasze społeczeństwo się starzeje. Będzie potrzeba coraz większej pomocy. Młodzi ludzie często angażują się, ale w akcje charytatywne. Są to np. koncerty i na tym się kończy ich działalność. Chodzi jednak o stały wolontariat, żeby systematycznie komuś pomagać. Tacy wolontariusze przewartościowują swoje życie i wiele na tym zyskują - powiedziała Marzanna Zawadzka-Ciępka, Wojewódzki Koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »