Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski…
2021-05-27, 10:23 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów
- Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność, którzy chcą zamykać polskie kopalnie, którzy chcą spowodować gigantyczny kryzys gospodarczy w Polsce. Zamknięcie kopalni Turów w Bogatyni, która dostarcza surowiec do elektrowni Turów, oznacza odcięcie dostaw energii dla 4 mln gospodarstw domowych. To pokazuje jak ideologiczna Unia Europejska chce zamykać kopalnie, żeby realizować niemiecki plan uzależnienia nas od rosyjskiego gazu i technologii OZE - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, który wczoraj brał udział w manifestacji pracowników kopalni Turów i związków zawodowych we Wrocławiu.
- Scenariusz o którym mówię od wielu miesięcy spełnia się – uważa Kowalski. – Ceny gazu idą w górę, UE zmusza nas do zamykania kopalń, z drugiej strony atakuje nas bezprawnymi wyrokami TSUE i nie ma się co dziwić, że setki ludzi wychodzą na ulicę bronić swoich miejsc pracy – uważa poseł. - Skargę złożyli Czesi, ale wyrok został wydany przez TSUE i to bez żadnych podstaw, bo nie ma podstawy prawnej by jakąkolwiek decyzją zamykać funkcjonowanie spółki notowanej na giełdzie Papierów Wartościowych - dodał.

Zdaniem naszego gościa, sprawa Turowa powinna być punktem zwrotnym w polskiej polityce energetycznej. - Mówimy jasno: nie wykonamy żadnego postanowienia TSUE. Mówiłem, że czekają nas gigantyczne ataki ze strony UE. Chętnie teraz zobaczę opolskich euroentuzjastów, którzy machają flagami UE - mówił Kowalski.

- Cena unijnego parapodatku, który jest dokładany do ceny energii i ciepła drastycznie rośnie - zwrócił uwagę Janusz Kowalski. - Cena uprawnień do emisji CO2 jest komponentem kosztowym w cenie ciepła i energii za który płacą Polacy. Ta cena wzrosła z 28 euro w grudniu 2020 roku, kiedy podejmowano decyzje o zaostrzeniu polityki klimatycznej, a dzisiaj wynosi 54 euro. To wzrost o prawie 100 procent. To oznacza, że za chwilę mieszkańcy Opola, Nysy czy Brzegu otrzymają gigantyczne podwyżki cen ciepła i energii - uważa Kowalski.

Naszego gościa pytaliśmy co dalej z Nord Stream2 i uchwałą, którą kilka miesięcy temu przygotowała Solidarna Polska. – Dziewięć miesięcy czekamy na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ze strony pani marszałek sejmu. Jutro na posiedzeniu sejmu o to zapytam i mam nadzieję, że w końcu pani marszałek otworzy drogę do rozmowy na ten temat. Ubolewam nad tym. W kwietniu przestrzegałem, że brak tej uchwały, brak polskiego głosy będzie poważnym brakiem w kontekście dialogu z administracją amerykańską i to się sprawdziło, bo Amerykanie skapitulowali przed Władimirem Putinem – stwierdził Kowalski.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »