Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-05-21, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, o współpracy z obwodem iwanofrankiwskim oraz o pilotażowym projekcie wsparcia cudzoziemców

Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Paula Hołubowicz]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Paula Hołubowicz]
Coraz więcej obcokrajowców mieszka i pracuje na Opolszczyźnie. Wśród tych przybyszów dominują obywatele Ukrainy. Tamtejszy obwód iwanofrankiwski jest regionem partnerskim samorządu województwa opolskiego.
Podległe samorządowi województwa Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie podpisało umowę o współpracy z ukraińskimi partnerami medycznymi.

- Jest to umowa z Miejskim Szpitalem Klinicznym i Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankiwsku. Celem jest przede wszystkim współpraca, wymiana doświadczeń. To jest stworzenie możliwości, aby tamtejsi lekarze i służby medyczne uczyli się u nas. Również, aby nasi lekarze i specjaliści mogli w Iwano-Frankiwsku pokazywać nowoczesne metody leczenia. Te kontakty w obszarze medycznym są dla nas ważne ze względu na sytuację pandemiczną. Pomagamy też rozwijać tworzące się na Ukrainie ochotnicze straże pożarne. Intensywne są też kontakty na poziomie naszych samorządów lokalnych. Dotyczy to wielu obszarów. Ten rok jest wyjątkowy. Obchodzimy 20-lecie takiej oficjalnej współpracy między naszymi województwami. Z tym regionem na Ukrainie, ze względu na pochodzenie, związanych jest wielu mieszkańców Opolszczyzny. Również w Iwano-Frankiwsku jest bardzo aktywna mniejszość polska - powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

W opolskich placówkach ZUS zgłoszonych jest ponad 21 tysięcy osób, które deklarują obywatelstwo inne niż polskie. Pojawia się m.in. potrzeba ich integracji z lokalnymi społecznościami regionu.

- Cudzoziemcy to ważna grupa mieszkańców naszego województwa. Są to osoby aktywne na rynku pracy, ale i też poszukujące zatrudnienia. Chcą tutaj zamieszkać, sprowadzić rodziny. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przygotowuje pilotażowy projekt centrum wsparcia cudzoziemców, gdzie będą oni mogli uzyskać wszechstronną pomoc. Chodzi nie tylko o znalezienie pracy, ale i również bycie aktywnym członkiem społeczeństwa. Dotyczy to nauki języka, poznania naszej kultury i zawiłości przepisów biurokratycznych. Ten pilotażowy projekt skierowany będzie do obcokrajowców zamieszkujących Opole i jego okolicach oraz powiat krapkowicki. Docelowo rozszerzony zostanie na całe województwo. Pomaganie cudzoziemcom jest też jednym ze sposobów zapobiegania depopulacji – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura.

W opolskim ZUS zgłoszeni są przedstawiciele 62 państw. Najliczniejszą po Ukraińcach grupę stanowią Mołdawianie, Białorusini, Gruzini, Niemcy i Rosjanie.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »