Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z…
2021-05-21, 16:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z uchwaleniem wzrostu opłat za odpady komunalne oraz o tworzeniu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
W wielu gminach rosną opłaty za śmieci. Podwyżki te wzbudzają kontrowersje. Związany z tym problem dotyczy także Brzegu. Tamtejsi radni nie zgodzili się na wzrost stawek za odbiór odpadów komunalnych.
- Mamy powód do dumy. Jesteśmy gminą, która w Polsce ma chyba najtańsze śmieci. Za ich odbiór stawka wynosi 19,5 zł od mieszkańca. W powiecie brzeskim nie ma gminy, która ma ceny na tym poziomie. Jednak to nie może trwać wiecznie, bo rosną koszty. W Brzegu tą formą płatności objętych jest 88 procent mieszkańców. Mamy też ulgi dla rodzin wielodzietnych. W każdej rodzinie już piąta osoba nie płaci za śmieci. Opłata miała być podniesiona na 22 zł i nadal bylibyśmy najtańsi, bo np. w Oleśnie jest to 32 zł. Na co liczą nasi radni? Ten system gospodarki odpadami musi się bilansować. Zmiany opłat chcieliśmy wprowadzić od 1 lipca. Niedoszacowanie tego systemu spowoduje, że będziemy musieli dopłacić 500 tys. zł, a w przyszłym roku może to nas kosztować nawet do 3 mln zł. Wówczas będziemy musieli na tyle podnieść mieszkańcom opłatę, aby skompensować te brakujące pieniądze. Lepszym rozwiązanie jest sukcesywny, mniejszy wzrost opłat. Dług nie może być pokryty z budżetu gminy. My nie możemy zarabiać na śmieciach, ani też niedoszacować stawki. Takie są zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radni mówią, że nie podnosząc ceny pomagają. To jest pomoc pozorna. Prowadzi to do chaosu. Problem ten wróci ze zdwojoną siłą jak bumerang. Mieszkańcy będą musieli zapłacić wielokrotność stawki. Do skutku będziemy proponować podwyżki. Radni z uwagi na brak odpowiedzialności robią obstrukcję - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Problem ten ponownie stanie na sesji Rady Miejskiej Brzegu w przyszłym tygodniu. Natomiast od kilku lat mówi się o utworzeniu w tym mieście Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

- Od chyba siedmiu lat zabiegam, aby muzeum takie powstało na bazie Gimnazjum Illustre. Przeprowadziliśmy konsultacje w środowiskach kresowych. Projekt koncepcyjny przygotował Mirosław Nizio, który był projektantem Muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum im. Rodziny Ulmów. Teraz udało nam się namówić wicepremiera, aby przekazać Gimnazjum Piastowskie na rzecz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Docelowo w obiekcie tym ma powstać MDiKK. Ma funkcjonować jako oddział MPŚ. Jest realna szansa, aby pozyskać pieniądze na dokumentację projektową w oparciu o wizualizację Mirosława Nizio. Koszt remontu z przygotowaniem części wystawowej szacowany jest na ok. 50 mln zł – mówił Jerzy Wrębiak.

Zobacz także

2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2021-09-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i… - W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski… » więcej 2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej 2021-09-09, godz. 14:10 Beata Kempa, eurodeputowana Solidarnej Polski w "Prosto z Sejmu", cyklu Magdaleny Ogórek - Życzylibyśmy sobie, żeby szczególnie ci, którzy krzyczą na temat możliwości dostępu opinii publicznej do wiedzy umożliwić zdobycie takiej wiedzy -… » więcej 2021-09-09, godz. 10:23 Adam Leszczyński, rzecznik MZD w Opolu o zakorkowanych ulicach Opola z powodu koniecznych remontów dróg - Wszystkie te remonty i przebudowy muszą odbywać się w tym samym czasie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »