Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek…
2021-05-12, 17:39 Autor:

Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o energetycznych inwestycjach w wiejskich gminach

Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Pierwsze elektrownie wiatrowe na Opolszczyźnie postawiono w gminie Kamiennik. Teraz inwestorzy chcą tam budować wielohektarowe farma fotowoltaiczna. Zespół elektrowni wiatrowych lokowany miał być w gminie Lubrza. O korzyści i problemy związane z powstawaniem takich elektrowni pytaliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Na Opolszczyźnie gminna Kamiennik była prekursorem, gdy chodzi o firmy inwestujące w elektrownie wiatrowe. Budżet samorządu lokalnego miał z tego czerpać znaczące profity.

- Zapowiadało się bardzo dobrze, ale okazała się z tego lipa. W 2019 roku zmieniono ustawę odnośnie opodatkowania farm wiatrowych. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego i do dzisiaj nie ma rozstrzygnięć. Mamy podatek od nieruchomości, ale jest on w wysokości 1,2 mln złotych rocznie. Natomiast w poprzednich latach wynosił prawie 3,3 mln zł. Po zmianie ustawy gminy musiały zwrócić pobrany podatek. W naszym przypadku było to 1,2 mln zł - powiedział Kazimierz Cebrat, wójt gminy Kamiennik.

Obecnie w gminie tej chcą inwestować firmy z branży fotowoltaicznej.

- Jestem za fotowoltaiką, bo jest to czysta energia. Gmina nasza jest bombardowana wnioskami o wydanie decyzji środowiskowych na farmy fotowoltaiczne mające nawet 50 hektarów. Ostatnio przyszedł wniosek na 45 hektarów. W sumie wnioski te opiewają na blisko sto hektarów. Robię wszystko, by jednak na taki areał się nie zgodzić, żeby takie potężne farmy fotowoltaiczne u nas nie powstały. Jesteśmy gminą objętą chronionym krajobrazem. Będę robił wszystko, żeby nie dawać pozytywnych decyzji środowiskowych – argumentował wójt Kamiennika.

Również w gminie Lubrza miał stanąć zespół elektrowni wiatrowych. Zaawansowany dokumentacyjnie był inwestor. Związane z tym działania prowadziła też gmina. Jednak wszystko to spaliło na panewce.

- Historia wiatraków, które miały być u nas lokalizowane jest długa i żmudna. Patrząc dzisiaj na gminy, które mają elektrownie wiatrowe to chyba dobrze, że ich nie mamy. Na stałe zmieniają krajobraz. U nas miało ich stanąć ponad 30. Miały podnieść budżet gminy w granicach trzech milionów złotych. Elektrownie takie nie powstały, bo zmieniła się ustawa zwiększająca odległość od zabudowy mieszkalnej. Na przykładzie Kamiennika widzimy, że w międzyczasie były cięcia na ilości podatku. Dzisiaj nie bardzo tego żałuję. Chyba, że zmienią się przepisy i będzie to bardziej korzystne dla gminy. Dużo nie straciliśmy – powiedział Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy.

Na potrzeby powstania elektrowni wiatrowych gmina ta zmieniła miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ostatnio pojawiła się firma zainteresowana ulokowaniem tam turbin wiatrowych. Natomiast w gminie Lubrza powstać ma biogazownia. Przygotowania do tego trwają już kilka lat.

- Na razie jest równany teren, przygotowywany pod obiekty. Właściciel kontaktował się z firmami, które mają tam zrobić ścieżki technologiczne, drogi. Zabezpieczono materiał zielony od rolników, który ma być wykorzystywany do produkcji gazu. Rozruch ma nastąpić jesienią. Mają od ministerstwa zielone certyfikaty i biogazownia ma rację bytu – mówił Mariusz Kozaczek.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »