Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach…
2021-05-10, 10:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach, odmrażaniu szpitali, ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wozach strażackich i bezpieczeństwie powodziowym

Sławomir Kłosowski w "Porannej Loży Radiowej" (10.05.2021)
- Liczba zakażeń w woj. opolskim spada, ale nie tak, jak byśmy chcieli powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To jest zgodne z przewidywaniami opolskich matematyków. Wciąż jednak jesteśmy na "spłaszczonej górce" trzeciej fali. Niestety nie wiemy, kiedy fala się u nas zakończy - dodał.
Gość programu poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że Opolszczyzna jest liderem szczepień, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców. - cały czas jesteśmy "na pudle", zajmujemy pierwsze, drugie lub trzecie miejsce. To dzięki temu, że mamy płynne dostawy szczepionek i temu, że są chętni, aby się zaszczepić - wyjaśnił.

Wojewoda wyraził nadzieję, że dzięki temu już niedługo będziemy mogli wrócić, jako region, do normalności.
- W ostatnim tygodniu przywróciliśmy do normalnego funkcjonowania ponad 250 miejsc w szpitalach. Głównie na oddziałach internistycznych. Niestety zwiększa nam się liczba chorych z powikłaniami pocovidowymi. Nie są zakaźni, ale wymagają leczenia szpitalnego - podkreślił wojewoda Kłosowski.
W tym tygodniu możemy spodziewać się dalszego powolnego odmrażania łóżek covidowych.

Wojewoda pytany o to, dlaczego w majówkę szczepienia odbywały się w namiotach przed urzędem wojewódzkim, a nie w przygotowanym do szczepień punkcie w Toropolu powiedział, że było to związane ze szczepionką.
- Przed urzędem szczepiliśmy szczepionką jednodawkową Johnson&Johnson. W Toropolu podajemy szczepionki dwudawkowe. Żeby nie robić bałaganu i dezinformować ludzi postanowiliśmy, że zrobimy to przed urzędem. Na pewno była to też akcja promocyjna, ale nie propagandowa.

Rozmawialiśmy także o ubiegłotygodniowym głosowaniu nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu.
- Było to zachowanie antyeuropejskie, dla mnie bardzo zastanawiające. PO miała wypisaną na sztandarach proeuropejskość i euroentuzjazm. Trudno im będzie się z tego głosowania wytłumaczyć na salonach europejskich. Był to strzał w kolano - ocenił gość porannej Loży Radiowej.
Jego zdaniem głosowanie w Senacie będzie tym "sprawdzam" proeuropejskość lub antyeuropejskosć. - Nam, politykom Prawa i Sprawiedliwości zarzucano, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE. Moim zdaniem tera sami się zakiwali - dodał.
- Wyrazem tego niezrozumiałego zachowania jest list 51 osób do Borysa Budki. Odpływ polityków PO do Hołowni już się zaczął. Ten list, to pierwsze sygnały mówiące o tym, że rozważane jest przejście do Polska2050.

Wojewoda Kłosowski powiedział także, o nowych wozach strażackich dla 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie.
- Jesteśmy w trakcie procesu wyposażania jednostek ochotniczych. OSP spełniają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o ratowanie życia i mienia. W ten sposób mieszkańcy województwa w przypadku pożaru lub powodzi szybko dostaną pomoc. - Województwo opolskie jest położone tak, że zawsze możemy się spodziewać, przy coraz bardziej nieobliczalnej pogodzie, niekontrolowanego zachowania rzek.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, to po spotkaniu wojewody z dyrektorem Wód Polskich RZGW Gliwice dowiedzieliśmy się, że 800 mln złotych będzie przeznaczonych na wały przeciwpowodziowe, zapory, śluzy i pogłębianie Odry.

Zobacz także

2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej 2021-07-09, godz. 09:11 Mł. asp. Łukasz Nowak o froncie burzowym jaki przeszedł przez Opolszczyznę - Od godziny 21.00 do rana mieliśmy 139 zdarzeń z czego najwięcej miało miejsce w powiecie kluczborskim. Odnotowaliśmy tam 52 zdarzenia - mówił w Porannej… » więcej 2021-07-08, godz. 16:22 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o rekordowo niskich stopach procentowych i perspektywach na ich podwyżkę… Na jednodniowym posiedzeniu zbiorą się dziś członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Mają zdecydować o wysokości stóp procentowych w Polsce. To ważne informacje… » więcej 2021-07-08, godz. 13:58 Prof. Mieczysław Ryba o szczycie Trójmorza Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy… » więcej 2021-07-08, godz. 09:01 Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście - Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą… » więcej 2021-07-07, godz. 18:19 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »