Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach…
2021-05-10, 10:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach, odmrażaniu szpitali, ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wozach strażackich i bezpieczeństwie powodziowym

Sławomir Kłosowski w "Porannej Loży Radiowej" (10.05.2021)
- Liczba zakażeń w woj. opolskim spada, ale nie tak, jak byśmy chcieli powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To jest zgodne z przewidywaniami opolskich matematyków. Wciąż jednak jesteśmy na "spłaszczonej górce" trzeciej fali. Niestety nie wiemy, kiedy fala się u nas zakończy - dodał.
Gość programu poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że Opolszczyzna jest liderem szczepień, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców. - cały czas jesteśmy "na pudle", zajmujemy pierwsze, drugie lub trzecie miejsce. To dzięki temu, że mamy płynne dostawy szczepionek i temu, że są chętni, aby się zaszczepić - wyjaśnił.

Wojewoda wyraził nadzieję, że dzięki temu już niedługo będziemy mogli wrócić, jako region, do normalności.
- W ostatnim tygodniu przywróciliśmy do normalnego funkcjonowania ponad 250 miejsc w szpitalach. Głównie na oddziałach internistycznych. Niestety zwiększa nam się liczba chorych z powikłaniami pocovidowymi. Nie są zakaźni, ale wymagają leczenia szpitalnego - podkreślił wojewoda Kłosowski.
W tym tygodniu możemy spodziewać się dalszego powolnego odmrażania łóżek covidowych.

Wojewoda pytany o to, dlaczego w majówkę szczepienia odbywały się w namiotach przed urzędem wojewódzkim, a nie w przygotowanym do szczepień punkcie w Toropolu powiedział, że było to związane ze szczepionką.
- Przed urzędem szczepiliśmy szczepionką jednodawkową Johnson&Johnson. W Toropolu podajemy szczepionki dwudawkowe. Żeby nie robić bałaganu i dezinformować ludzi postanowiliśmy, że zrobimy to przed urzędem. Na pewno była to też akcja promocyjna, ale nie propagandowa.

Rozmawialiśmy także o ubiegłotygodniowym głosowaniu nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu.
- Było to zachowanie antyeuropejskie, dla mnie bardzo zastanawiające. PO miała wypisaną na sztandarach proeuropejskość i euroentuzjazm. Trudno im będzie się z tego głosowania wytłumaczyć na salonach europejskich. Był to strzał w kolano - ocenił gość porannej Loży Radiowej.
Jego zdaniem głosowanie w Senacie będzie tym "sprawdzam" proeuropejskość lub antyeuropejskosć. - Nam, politykom Prawa i Sprawiedliwości zarzucano, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE. Moim zdaniem tera sami się zakiwali - dodał.
- Wyrazem tego niezrozumiałego zachowania jest list 51 osób do Borysa Budki. Odpływ polityków PO do Hołowni już się zaczął. Ten list, to pierwsze sygnały mówiące o tym, że rozważane jest przejście do Polska2050.

Wojewoda Kłosowski powiedział także, o nowych wozach strażackich dla 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie.
- Jesteśmy w trakcie procesu wyposażania jednostek ochotniczych. OSP spełniają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o ratowanie życia i mienia. W ten sposób mieszkańcy województwa w przypadku pożaru lub powodzi szybko dostaną pomoc. - Województwo opolskie jest położone tak, że zawsze możemy się spodziewać, przy coraz bardziej nieobliczalnej pogodzie, niekontrolowanego zachowania rzek.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, to po spotkaniu wojewody z dyrektorem Wód Polskich RZGW Gliwice dowiedzieliśmy się, że 800 mln złotych będzie przeznaczonych na wały przeciwpowodziowe, zapory, śluzy i pogłębianie Odry.

Zobacz także

2021-07-16, godz. 09:26 Barbara Pawlos o pakiecie badań dla 40-latków, konsultacjach zdrowotnych podczas sobotniej akcji w CH Karolinka w Op… - Nasze stanowiska będą w środku, więc będzie można zapoznać się co to jest program Profilaktyka 40plus, dowiemy się tam jak się zapisać i jak z tego… » więcej 2021-07-15, godz. 16:18 Zarobkom lekarzy i nauczycieli poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa” Lekarze i nauczyciele otrzymują pieniądze z publicznej kasy. Jednak ich sytuacja finansowa jest diametralnie różna. Te dwie grupy zawodowe mają szczególny… » więcej 2021-07-15, godz. 09:14 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o trwającej rekrutacji i planach modernizacji budynku "Lipsk" - Połowa studentów w porównaniu z liczbą z zeszłego roku już zgłosiła swój akces - powiedział w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej… » więcej 2021-07-14, godz. 18:31 Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni… » więcej 2021-07-14, godz. 12:31 Paweł Nakonieczny o nyskiej polityce prorodzinnej, mieszkalnictwie i pamięci historycznej - Nysa kilka lat temu stanęła nad przepaścią demograficzną. Każdy kto wyjeżdżał z Nysy na studia, rozglądał się za pracą tam gdzie studiował lub… » więcej 2021-07-14, godz. 09:29 Edyta Hanszke-Lodzińska o konsultacjach z rodzicami ws. szczepień dzieci na covid19 - W środy lipcowe: 14, 21 i 28 zapraszamy w godzinach od 15:00 do 19:00 - będzie czynny gabinet - mówiła w Porannej Loży Radiowej Edyta Hanszke - Lodzińska… » więcej 2021-07-13, godz. 13:36 Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi… » więcej 2021-07-13, godz. 12:57 "Co tam panie w polityce?" w Loży Radiowej. Piotr Gociek o ustawie medialnej, nowej deklaracji ideowej PO i blokowaniu… » więcej 2021-07-13, godz. 09:28 Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy - To są marzenia utopijne. Tam, gdzie jest produkcja ciągła, to jest raczej absurd - mówił w Porannej Loży Radiowej dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w… » więcej 2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »