Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach…
2021-05-10, 10:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach, odmrażaniu szpitali, ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wozach strażackich i bezpieczeństwie powodziowym

Sławomir Kłosowski w "Porannej Loży Radiowej" (10.05.2021)
- Liczba zakażeń w woj. opolskim spada, ale nie tak, jak byśmy chcieli powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To jest zgodne z przewidywaniami opolskich matematyków. Wciąż jednak jesteśmy na "spłaszczonej górce" trzeciej fali. Niestety nie wiemy, kiedy fala się u nas zakończy - dodał.
Gość programu poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że Opolszczyzna jest liderem szczepień, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców. - cały czas jesteśmy "na pudle", zajmujemy pierwsze, drugie lub trzecie miejsce. To dzięki temu, że mamy płynne dostawy szczepionek i temu, że są chętni, aby się zaszczepić - wyjaśnił.

Wojewoda wyraził nadzieję, że dzięki temu już niedługo będziemy mogli wrócić, jako region, do normalności.
- W ostatnim tygodniu przywróciliśmy do normalnego funkcjonowania ponad 250 miejsc w szpitalach. Głównie na oddziałach internistycznych. Niestety zwiększa nam się liczba chorych z powikłaniami pocovidowymi. Nie są zakaźni, ale wymagają leczenia szpitalnego - podkreślił wojewoda Kłosowski.
W tym tygodniu możemy spodziewać się dalszego powolnego odmrażania łóżek covidowych.

Wojewoda pytany o to, dlaczego w majówkę szczepienia odbywały się w namiotach przed urzędem wojewódzkim, a nie w przygotowanym do szczepień punkcie w Toropolu powiedział, że było to związane ze szczepionką.
- Przed urzędem szczepiliśmy szczepionką jednodawkową Johnson&Johnson. W Toropolu podajemy szczepionki dwudawkowe. Żeby nie robić bałaganu i dezinformować ludzi postanowiliśmy, że zrobimy to przed urzędem. Na pewno była to też akcja promocyjna, ale nie propagandowa.

Rozmawialiśmy także o ubiegłotygodniowym głosowaniu nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu.
- Było to zachowanie antyeuropejskie, dla mnie bardzo zastanawiające. PO miała wypisaną na sztandarach proeuropejskość i euroentuzjazm. Trudno im będzie się z tego głosowania wytłumaczyć na salonach europejskich. Był to strzał w kolano - ocenił gość porannej Loży Radiowej.
Jego zdaniem głosowanie w Senacie będzie tym "sprawdzam" proeuropejskość lub antyeuropejskosć. - Nam, politykom Prawa i Sprawiedliwości zarzucano, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE. Moim zdaniem tera sami się zakiwali - dodał.
- Wyrazem tego niezrozumiałego zachowania jest list 51 osób do Borysa Budki. Odpływ polityków PO do Hołowni już się zaczął. Ten list, to pierwsze sygnały mówiące o tym, że rozważane jest przejście do Polska2050.

Wojewoda Kłosowski powiedział także, o nowych wozach strażackich dla 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie.
- Jesteśmy w trakcie procesu wyposażania jednostek ochotniczych. OSP spełniają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o ratowanie życia i mienia. W ten sposób mieszkańcy województwa w przypadku pożaru lub powodzi szybko dostaną pomoc. - Województwo opolskie jest położone tak, że zawsze możemy się spodziewać, przy coraz bardziej nieobliczalnej pogodzie, niekontrolowanego zachowania rzek.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, to po spotkaniu wojewody z dyrektorem Wód Polskich RZGW Gliwice dowiedzieliśmy się, że 800 mln złotych będzie przeznaczonych na wały przeciwpowodziowe, zapory, śluzy i pogłębianie Odry.

Zobacz także

2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej 2021-07-20, godz. 09:25 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa o pomocy partnerskiemu regionowi w Niemczech po powodzi - Natychmiast, praktycznie następnego dnia po tym, jak dotarły do nas te informacje, został wysłany mail z zapytaniem, potem poszły też oficjalne pisma do… » więcej 2021-07-19, godz. 18:36 Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy partnerskiej z zagranicznymi samorządami i lokalnych atrakcjach tury… Pandemia spowodowała znaczne ograniczenie współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich zagranicznymi odpowiednikami. Takie umowy partnerskie mają gminy… » więcej 2021-07-19, godz. 13:39 Senator PO Danuta Jazłowiecka o ostatnich decyzjach TSUE ws. Polski, znaczeniu powrotu Tuska dla Platformy Obywatelsk… - Donald Tusk swoim powrotem nie "namieszał" tylko właśnie zaczął porządkować - mówiła w Południowej Loży Radiowej Danuta Jazlowiecka, senator Platformy… » więcej 2021-07-19, godz. 09:57 Paweł Kampa z Nowej Lewicy o powodach zawieszenia posłów "buntowników" i procesie konsolidacji lewicy - Nastąpił przedostatni akt procesu połączeniowego Nowej Lewicy czyli starego SLD i starej Wiosny w postaci powołania dwóch frakcji. Zgodnie z tym co było… » więcej 2021-07-16, godz. 18:28 Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate… » więcej 2021-07-16, godz. 09:26 Barbara Pawlos o pakiecie badań dla 40-latków, konsultacjach zdrowotnych podczas sobotniej akcji w CH Karolinka w Op… - Nasze stanowiska będą w środku, więc będzie można zapoznać się co to jest program Profilaktyka 40plus, dowiemy się tam jak się zapisać i jak z tego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »