Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes…
2021-05-05, 18:13 Autor: Jan Poniatyszyn

Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży Pożarnych

Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu. Zrzeszają one 690 tysięcy członków.
- Zadanie utrzymania OSP spoczywa na samorządzie gminnym. OSP na Opolszczyźnie są bardzo dobrze wyposażone. Jesteśmy dumni, że te samochody pożarnicze w powiecie strzeleckim systematycznie się odnawiają. Praktycznie każdego roku jeden, albo dwa nowe samochody przychodzą do poszczególnych gmin. Na ten cel uzyskujemy dofinansowanie z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znaczący wkład finansowy mają też gminy. Powiat finansuje zadania ponadgminne np. wyjazdy na zawody, na Mistrzostwa Polski. Mamy taką super jednostkę w Raszowej, która w MP zajmuje miejsca na podium i jeździ na olimpiady strażackie w Europie. Zdobywają też złote medale. Można powiedzieć, że generalnie powiat strzelecki strażami ochotniczymi stoi – stwierdził Józef Swaczyna, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Strzelcach Opolskich.

Problemem jednostek OSP z tego regionu były zarobkowe wyjazdy strażaków do Niemiec i Holandii. Obecnie nie ma tam kłopotów kadrowych.

- Nie mamy już związanych z tym obaw. Zwiększa się ilość jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W naszym powiecie jest ich 16 wśród 41 jednostek OSP. Na zawodach nie brakuje dziecięcych, młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych. Nie ma problemu z dopływem młodych ludzi. W straży uczą się m.in. dyscypliny. Patrząc na wyszkolenie jednostek będących w KSRT i w Państwowej Straży Pożarnej to nie ma wielkich różnic – mówił Józef Swaczyna.

Pojawił się ministerialny projekt dodatków emerytalnych dla członków OSP. Przewiduje on uposażenie w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia przyznawane ochotnikom, którzy w OSP służyli przez 25 lat.

- Ten projekt ustawy rodzi się, kluje już od kilkunastu lat. Możemy się spierać, czy te proponowane 200 złotych datku to jest dużo, czy mało. Uważam, że to jest mało. Prosiłbym tych rządzących, aby zastanowili się nad projektem obywatelskim z 2017 roku, który mówił o latach uczestnictwa w akcjach pożarniczych. Później był też projekt senacki. Uważam, że jak strażak udokumentuje 25 lat w OSP, uczestnictwo w akcjach to powinien mieć miesięcznie 500 złotych dodatku do emerytury. Idąc na kompromis to poniżej 400 złotych nie powinniśmy schodzić – analizował starosta strzelecki.

Przyznał, że problem jest upolitycznienie władz centralnych OSP, co odbija się też na nienajlepszym traktowaniu kierownictwa ochotniczych jednostek strażackich w terenie.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »