Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-05-04, 18:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o maturach, programach nauczania i wynagrodzeniach nauczycieli

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wystartowały tegoroczne matury. Pandemia spowodowała, że maturzystów zwolniono z obowiązku przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Nie muszą też zdawać egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Czy to nie obniża rangi tego egzaminu dojrzałości?
- Podjęto słuszną decyzję. Ostatnie 24 miesiące nie są normalne. Nieustanne kształcenie zdalne musiało spowodować pewną konieczność zmian w maturach. Nie obniży to rangi tego egzaminu. Niektóre kraje zrezygnowały z tej formuły. Dobrze, że te egzaminy odbywają się w formie stacjonarnej przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Trzeba też zrozumieć wchodzącą w dorosłość młodzież. Ci młodzi ludzie nie mogli świętować podczas balów studniówkowych. Teraz zdają matury w formule jakiej nie było od dziesięcioleci – powiedział Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Zadaniem m.in. ekspertów i rodziców podstawa programowa i podręczniki są przeładowane treściami nauczania. Encyklopedyczność przekazywanej wiedzy bierze gorę nad jej praktycznymi walorami.

- Jestem rodzicem ośmioklasistki i wiem co mówią rodzice. Kwestia użyteczności wiedzy jest dużym wyzwaniem przed systemem edukacji w najbliższych latach. Często ta encyklopedyczna wiedza w życiu zawodowym, praktycznym, gdzieś nam umyka. Nie możemy jej wprost zastosować. Fajnie by było, żeby nowe podstawy programowe uwzględniały to praktyczne zastosowanie przekazywanych treści np. z matematyki, fizyki, czy chemii. Żeby tym praktycznym aspektem zainteresować młodzież, bo oni często nie rozumieją z jakiego powodu się tego uczą. Widzę jak dużo czasu poświęca moje dziecko na przygotowanie się do egzaminu ośmioklasisty w warunkach zdalnego, domowego nauczania. Jak ten kurz pandemiczny opadnie to będzie wielkie wyzwanie przed rządzącą partią, żeby to zaudytować, żeby podjeść do tego absolutnie w sposób upraktyczniony. Edukacja nie powinna mieć braw politycznych. Tutaj opozycja powinna współdziałać z rządzącymi, żeby oczekiwania rodziców i młodych ludzi były spełnione – uważa Piotr Woźniak.

Jego zdaniem problemem jest utestowienie edukacji szkolnej w nauczaniu np. języka polskiego.

- Jako wykładowca akademicki twierdzę, że nie da się zauważyć jakiegoś dramatycznego spadku jakości młodych ludzi po systemie oświaty w szkołach średnich. Kiedy obserwuję pierwszy rok studentów to zdarza się ok. 20, nawet 30 procent wybitnych jednostek, które wiedzą po co przyszły na studia, mają konkretny cel, swoje ambicje i oczekiwania. Oni chcą tego upraktycznienia, którego brakuje na poziomie szkół podstawowych. Powoli się to realizuje w szkołach branżowych i technikach. Powinno to także dotrzeć do liceów. To jest ten kierunek, który trzeba przyjąć – powiedział Woźniak.

Resort edukacji przedstawił propozycję zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Chodzi o powiązanie ich uposażeń z pensją minimalną w zamian za wzrost tygodniowego pensum. Natomiast związkowcy chcą powiązania zarobków nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem. Nie godzą się na zwiększenie pensum. Twierdzą, że spowoduje to masowe zwolnienia w szkolnictwie.

- Tu się może narażę wielu związkowcom, wielu nauczycielom, ale śmiem twierdzić, że najlepszym sposobem wynagradzania jest to jakie wyniki osiągają uczniowie w olimpiadach, egzaminach zawodowych, maturach. Oświaty nie można komercjalizować. Jednak w komercyjnych działalnościach funkcjonuje to na zasadzie osiąganych wyników. Jeżeli są to znakomici pedagodzy i szlifują te uczniowskie diamenty w szkole, to absolutnie należy im się możliwie najwyższe wynagrodzenie. Warto w nich inwestować. Nie wszyscy w tym zawodzie pracują z pasją, ale pora ich taką pasją zarażać poprzez pewien doping także finansowy. To są jasne mechanizmy powiązania wyników nauczania z wynagrodzeniem. Podwyżki nauczycieli z uwagi na średnią krajową to jest pewnego rodzaju dźwignia, która działa na zasadzie administracyjnej, a nie jakościowej. Chyba w edukacji nie o to chodzi – stwierdził lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

W programie odniósł się też do porozumienia PiS z Lewicą w sprawie parlamentarnego głosowania ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »