Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » O funkcjonowaniu związków zawodowych Grzegorz Adamczyk…
2021-04-29, 16:03 Autor: Jan Poniatyszyn

O funkcjonowaniu związków zawodowych Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności i Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej

Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk
Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk
Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej członkostwo w związkach zawodowych deklaruje zaledwie sześć procent dorosłych Polaków. Blisko trzy czwarte związkowców pracuje w zakładach całkowicie państwowych, urzędach samorządowych lub instytucjach publicznych. Tylko 18 procent z należących do związków zawodowych zatrudnionych jest w firmach prywatnych.
Czy struktura związków zawodowych w Polsce jest anachroniczna, odbiegająca od tego co jest na zachodzie, gdzie związki zawodowe funkcjonują na poziomie ponadzakładowym?

- Nie jesteśmy przestarzali. Jesteśmy nowoczesnym związkiem zawodowym. Okres po przemianach w Polsce 1990 roku był dla nas szczególnie ciężki. Dzisiaj zatrudnionych jest ponad 16 mln osób. W Solidarności jest 650 tysięcy członków związku. To uzwiązkowienie rzeczywiście nie wygląda imponująco. Związki zawodowe są pracownikom potrzebne. Zmieniają się warunki pracy oraz całe otocznie. Mamy w miarę dobre uzwiązkowienie w instytucjach publicznych, samorządowych. Również poprawiamy uzwiązkowienie u prywatnych pracodawców, co wiąże się z konsekwencjami. Dla przykładu podam, że w prywatnym zakładzie pracy na Opolszczyźnie zwalnia się przewodniczącego związków za to, że prowadził działalność związkową. Duży wpływ na to mają korporacje międzynarodowe, gdzie np. w Castoramie zwolniono cały zarząd organizacji związkowej. Dopiero po długiej batalii sądowej wygraliśmy tą sprawę. Ci pracownicy zostali przywróceni do pracy. Jest bardzo dużo przeciwnych nam działań podejmowanych przez prywatnych pracodawców. On nie liczą się z prawem, bo uważają, że są mocni, mają zasobne portfele i mogą robić wszystko. Pracownik nie jest przedmiotem, ale podmiotem w danym zakładzie pracy. Jeśli nie będzie mocnego sygnału, że nie może dochodzić do łamania prawa, to będziemy mieli sytuacje, o których wspomniałem. W naszym województwie rejestrujemy nowe organizacje związkowe i to również w zakładach prywatnych. Jesteśmy niezależni. Reprezentujemy wszystkie grupy zawodowe w polskim systemie gospodarczym. Jak dotrzeć do młodych ludzi? To jest nasz problem i mamy postępy - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności.

- Funkcjonowanie związków zawodowych jest jednym z elementów społeczeństwa obywatelskiego. Istotna jest kwestia reprezentatywności. Są zakłady, gdzie jest kilka związków zawodowych. Ustalenie, który reprezentuję załogę jest czasami problematyczne. Gdy działa związek zawodowy to właściciel firmy, czy jego przedstawiciel ma partnera do rozmowy. W małych firmach związki nie powstają choćby ze względu na niski poziom zatrudnienia. Tam gdzie są związki zawodowe to one kształtują poziom relacji społecznych. Korporacje międzynarodowe często zachowują się jakby były eksterytorialne, albo miały specjalny immunitet dyplomatyczny. Często nie liczą się ze społeczeństwem i pracownikami. Tylko związek zawodowy ma rzeczywisty wpływ na ramy funkcjonowania przynajmniej w obszarze rynku pracy i na te korporacje. Na poziomie regionalnym związek zawodowy jest poważnym partnerem społecznym dla wszystkich organizacji politycznych i reprezentuje on określony typ interesów. Tylko człowiek, który nie rozumie, że współczesny świat wymaga dialogu próbuje zarządzać firmą nie mając na względzie dobra swoich pracowników. To ma bardzom krótkie nogi. Szczególnie widać to było przed pandemią, gdy pracownik był poszukiwanym partnerem. Te firmy, które źle traktowały pracowników borykały się z poważnymi problemami. Czy związki zawodowe w Polsce są nowoczesne? Uważam, że one są adekwatne do sytuacji jaką mamy, a więc zarówno politycznej, społecznej, gospodarczej – powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »