Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej…
2021-04-16, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym, czy są lepsze i gorsze szczepionki oraz u wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym, czy są lepsze i gorsze szczepionki oraz u wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty
Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze 140 farmaceutów. Dzisiaj mam kolejne rozmowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który wyraził chęć zatrudnienia farmaceutów w masowych punktach szczepień. Może tak się stać za około dwa tygodnie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Rozmawialiśmy także o szczepionkach. Dania zrezygnowała z wykorzystywania preparatu Astra Zeneka, z kolei Czechy chcą tę szczepionkę od Danii odkupić. Pojawiają się tez informacje o zakrzepach po podaniu preparatu Johnson&Johnson.

- Nie należy brać sobie tych komunikatów do serca i należy pamiętać, że są one elementem gry koncernów farmaceutycznych i polityki. Nie chcę wchodzić w teorię spiskową, ale proszę zwrócić uwagę, że któryś kraj dostanie szczepionki, któryś nie, ktoś próbuje sprzedać szczepionki produkowane w swoim kraju zakładając, że pozostałe powinny być z rynku eliminowane - mówił Marek Tomków.

Pytany o objawy niepożądane powiedział, że wystarczy przeczytać ulotkę najprostszego leku przeciwbólowego i znajdziemy tam takie działania niepożądane, że można się przerazić (krwotoki, uszkodzenia wątroby, trwałe uszkodzenia mózgu).

- Jak wskazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego najlepsza jest ta szczepionka, którą możemy dostać. Jeśli weźmiemy minimalne ryzyko zakrzepów i realne ryzyko covid, to jest to nieporównywalne. Co trzeci starszy Polak ma wrzody żołądka wywołane lekami przeciwbólowymi, a o tym się nie mówi.

Zdaniem gościa Porannej Loży Radiowej pokutuje opinia, że jedna szczepionka jest gorsza a druga lepsza. - Wszystkie szczepionki w 100% chronią przed śmiercią i hospitalizacją. Oczywiście żadna nie zadziała po 15 minutach. Potrzebują kilku tygodni, żeby się uruchomić. Ale ochrona przed najcięższymi zachorowaniami powoduje, że odblokowane zostają szpitale.

Dzisiaj (16.04) wchodzi w życie ustawa o zawodzie farmaceuty, na którą środowisko czekało ponad 30 lat. - Będziemy mogli wykonywać przeglądy lekowe, konsultacje farmaceutyczne, będziemy mogli przedłużać recepty za zgodą lekarza. Wczoraj Sejm przegłosował możliwość szczepień w aptekach, co było możliwe właśnie dlatego, że w życie weszła wspomniana ustawa.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »