Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji…
2021-04-14, 18:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym

Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin jest 27 sołectw. Na kanalizację czeka 25 wiosek.
- Jest to smutna statystyka. W gminie Niemodlin sytuacja taka ma miejsce. W poprzedniej kadencji samorządowej oraz w obecnej za priorytet obrałam właśnie kanalizowanie obszarów wiejskich. Wszystkie nasze działania zmierzają do realizacji tychże przedsięwzięć, oczywiście w granicach naszych możliwości. Konieczną inwestycją, która może zapewnić skanalizowanie tych 25 miejscowości jest rozbudowa i modernizacja naszej oczyszczalni ścieków w Gościejowicach. Ta inwestycja się rozpoczęła i jest jedną z największych w naszej gminie. Koszt to blisko 16 mln złotych i bez wsparcia zewnętrznego niemożliwa byłaby jej realizacja. Na to zadanie otrzymaliśmy 10 mln złotych dofinansowania z regionalnego programu województwa. Pozostałą kwotę musimy zapewnić. Na ten udział własny chcieliśmy pozyskać pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak wsparcia nie otrzymaliśmy. W związku z tym będziemy starać się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestycja ta pozwoli skanalizować kolejne miejscowości. Będzie to długotrwały proces. Gmina ma blisko 184 kilometry kwadratowe, ale do celu trzeba zmierzać – powiedziała Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.

Zadaniem gmin jest też zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych. W Polce od wielu lat kuleje budownictwo komunalne. Nową propozycją rządu jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Program ten ma wspierać rozwój budownictwa wielorodzinnego.

- W gminie Niemodlin mamy bardzo duże potrzeby mieszkaniowe. Każdą próbę poszukiwania rozwiązań w tym zakresie oceniam dobrze. Różne przeszkody stały na drodze realizacji programu Mieszkanie Plus. Jest nowy program SIM, który ma na celu realizowanie inwestycji w zakresie gminnych potrzeb mieszkaniowych. Główne założenia tego programu zostały przedstawione na spotkaniu samorządowców z ministrem Marcinem Ociepą. Przerażająca dla wszystkich jest liczba 900 mieszkań, które w takim SIM musiałyby powstać. Jest to nie do udźwignięcia dla jednej gminy i to nawet większej niż Niemodlin. Stąd też istniej potrzeba łączenia się samorządów, aby uzyskać wynik efektywności ekonomicznej. Jeżeli będzie akceptacja naszej rady miejskiej to warto się zastanowić nad przystąpieniem do takiego zadania. Tutaj mówimy o mieszkaniach dla osób, które przekraczają progi dochodowe uprawniające do otrzymania mieszkania socjalnego bądź komunalnego. Natomiast nie mają tyle pieniędzy, aby pozyskać mieszkanie na rynku wtórnym. Dyskutujemy, żeby takie mieszkania zabezpieczyć młodym ludziom i zachęcić ich do pozostania w naszych gminach. To jest cel, który mi przyświeca – powiedziała Dorota Koncewicz.

W programie padły też pytania dotyczące wykonania budżetu gminy za pierwszy kwartał tego roku oraz warunków dla potencjalnych inwestorów, których może przyciągnąć dogodna lokalizacja terenów przy powstającej obwodnicy Niemodlina.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »