Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Porowska o Narodowym Planie dla Chorób…
2021-04-14, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Violetta Porowska o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich, Rzeczniku Praw Obywatelskich i decyzji sądu w sprawie Polska Press

Violetta Porowska o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich, Rzeczniku Praw Obywatelskich i decyzji sądu w sprawie Polska Press
- Jestem zbudowana ostatnimi miesiącami, bo prace przyśpieszyły - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł PiS i przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. praw pacjentów. Chodzi o Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. Jego założenia trafiły ponad miesiąc temu do KPRM, obecnie trwają konsultacje.
Wczoraj odbyła się konferencja w ramach wspomnianych konsultacji, w której uczestniczył minister Sławomir Gadomski odpowiedzialny za prace legislacyjne związane z tym planem.

- Do połowy czerwca ma plan trafić pod obrady sejmowe i do komisji sejmowych. Wnioski z wczorajszego spotkania są budujące - powiedziała poseł Porowska.
Choroby rzadkie występują u nie więcej niż u 5 osób na 10 tysięcy. Najczęściej mają podłoże genetyczne, a cierpi na nie od 6 do 8 proc. populacji każdego kraju. Plan dla Chorób Rzadkich zakłada między innymi dostęp do diagnostyki genetycznej, paszport pacjenta, utworzenie ośrodków eksperckich czy rejestr chorób rzadkich.

- Rejestr jest bardzo ważny, żebyśmy mieli wyselekcjonowanie chorób rzadkich i można było je diagnozować, bo właściwe zdiagnozowanie jest najważniejsze - wyjaśniła poseł Porowska

Na dzisiejszym (14.04) posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się między innymi zmianami w rozliczaniu energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Rozliczenia mają być na podstawie faktycznego zużycia, a nie prognoz. - Będziemy też zajmować się innymi kwestiami związanymi z energetyką i emisją gazów cieplarnianych, ale nie tylko. Plan obrad zakłada, że pracujemy dzisiaj do 1:30 w nocy.

Rozmawiałyśmy także o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawa trwa od września ubiegłego roku.

- Zgodnie z przepisami nie powinien już sprawować funkcji, ale w Senacie jest zahamowany proces wyboru następcy. W związku z tym na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego stanęła ustawa, która mówi o tym, że RPO sprawuje funkcję do czasu wybrania jego następcy. Jutro (15.04) ma być orzeczenie - wyjaśniła poseł Violetta Porowska. Wskazała także, że ostatni z ruchów Adama Bodnara, czyli zawnioskowanie do sądu o wstrzymanie wykonania decyzji przejęcia Polska Press przez PKN Orlen pokazuje, że nie jest przedstawicielem praw polskich, ale w tym przypadku niemieckich.
Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK pozwalającej na przejęcie Polska Press przez Orlen.

- To absolutnie kuriozalna kwestia pokazująca, że RPO i jego działanie stwarza zagrożenie dla działania przedsiębiorców. Pieniądze zostały przekazane, obie strony zgodziły się na dokonanie transakcji, UOKiK wyraził pozytywną opinię i półtora miesiąca później Rzecznik Praw Obywatelskich mówi "nie, nie, nie mi ta transakcja się nie podoba".

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »