Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o szkodliwości…
2021-03-18, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o szkodliwości wypalania traw, trwających naborach i bieżącej działalności agencji

Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o szkodliwości wypalania traw, trwających naborach i bieżącej działalności agencji
- Niestety, każdego roku przychodzi nam się zmierzyć z tym problemem. Wciąż dominuje mit o tym, że wypalanie traw to zbawienie dla gleby, a jest wręcz odwrotnie. To jest katastrofa ekologiczna – powiedział w Porannej Loży Radiowej Wojciech Komarzyński, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu, z którym rozmawialiśmy o bieżącej działalności agencji.
Nasz gość zwrócił uwagę, że choć wydawałoby się że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, agencja wciąż musi podejmować działania aby zapobiegać wypalaniu traw przez rolników.

- To jest spustoszenie gleby. Pamiętajmy, że gleba aby się zregenerować i przywrócić swoje warunki naturalne potrzebuje kilku lub nawet kilkunastu lat – mówił Komarzyński i przypomniał, że za ten proceder grożą sankcje zarówno z Kodeksu Wykroczeń, ale swoje konsekwencje wyciąga także agencja.

- Wypalanie traw grozi utratą dopłat – przypomniał nasz gość. – Rolnik, który dopuszcza się takich procederów musi liczyć się z tym, ze dopłaty zostaną zmniejszone bądź całkowicie odebrane jeśli dojdzie do uporczywego wypalania – mówił dyrektor Komarzyński.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o współpracy nawiązanej m.in. z dolnośląską i śląską agencją, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie ale i z Radiem Opole.

- Będzie to działalność informacyjno-edukacyjna, co jest szalenie istotne - podkreślił Wojciech Komarzyński. – Rolników będziemy informować na bieżąco, bo dobrze poinformowany rolnik to coś, na czym nam jako agencji, bardzo zależy – mówił Komarzyński.

W dalszej części rozmowy pytaliśmy o rozpoczęty nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe i płatności w ramach Programu Obszarów Wiejskich.

Zobacz także

2021-05-25, godz. 13:27 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Jesteśmy bliscy porozumienia: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane… » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie o Planie dla Polski, programie "Własny Kąt" czy ziemi za złotówkę - Nasze propozycje są naprawdę dobrze przemyślane, dobrze opracowane, policzone, bo wskazujemy również źródła finansowania. Te propozycje złożone w formie… » więcej 2021-05-25, godz. 09:47 Michał Kalinowski, lider Nowej Lewicy w regionie o programie dla Polski po pandemii - Program, nie kłótnie. To jest odpowiedź na Polski Ład ale przede wszystkim odpowiedź na pandemię i ostatni trudny rok, gdzie większość z nas musiała… » więcej 2021-05-24, godz. 18:50 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o konwencji programowej tej partii i jej postulatach Zdrowie, edukacja, opieka, praca oraz klimat - to pięć filarów „Recepty dla Polski”. Jest to nowy program Lewicy, który podczas niedzielnej konwencji przedstawiło… » więcej 2021-05-24, godz. 13:11 Poseł Rajmund Miller o "recepcie na zdrowie" postulowanej przez KO, minimalnych wynagrodzeniach dla niektórych pracowników… Gościem Południowej Loży Radiowej był dziś Rajmund Miller, poseł Koalicji Obywatelskiej, którego pytaliśmy o szczegóły propozycji "Receoty na zdrowie"… » więcej 2021-05-24, godz. 09:30 Poseł Kamil Bortniczuk o nowej partii, którą tworzy m.in. z Adamem Bielanem i Polskim Ładzie Ta część członków Porozumienia, która nie sympatyzuje z Jarosławem Gowinem przejdzie pod nowy szyld - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Kamil… » więcej 2021-05-21, godz. 20:15 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, o współpracy z obwodem iwanofrankiwskim oraz o pilotażowym… Coraz więcej obcokrajowców mieszka i pracuje na Opolszczyźnie. Wśród tych przybyszów dominują obywatele Ukrainy. Tamtejszy obwód iwanofrankiwski jest regionem… » więcej 2021-05-21, godz. 16:40 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z uchwaleniem wzrostu opłat za odpady komunalne oraz o tworzeniu Muzeum… W wielu gminach rosną opłaty za śmieci. Podwyżki te wzbudzają kontrowersje. Związany z tym problem dotyczy także Brzegu. Tamtejsi radni nie zgodzili się… » więcej 2021-05-21, godz. 13:00 Młodzieżowa Loża Radiowa o propozycjach dla młodych zawartych w Polskim Ładzie Gościmy Młodzieżowej Loży Radiowej byli dziś: Kamila Stanicka (Młoda Lewica), Tomasz Wiciak (forum Młodych Ludowców, PSL), Jan Zimoch (Młoda Prawica… » więcej 2021-05-21, godz. 09:34 Katarzyna Czochara, poseł PiS o proponowanych zmianach w służbie zdrowia, sondażach i Polskim Ładzie - Tezy, które padły z ust Pana posła Rajmunda Millera są nieprawdziwe - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Katarzyna Czochara poseł Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »