Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz…
2021-03-17, 17:53 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowaniu budżetów obywatelskich i wydatkach na odnowę zabytków

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Ustawą z 11 stycznia 2018 roku parlament usankcjonował praktykę gmin w zakresie budżetów obywatelskich jako konsultacji społecznych. W wielu samorządach lokalnych trwa zgłaszanie propozycji różnych inicjatyw mieszkańców, które mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego.
Na zadania finansowane z budżetu obywatelskiego gmina Namysłów od kilku już lat przeznacza 50 tysięcy złotych rocznie.

- Od początku mojej kadencji ten budżet obywatelski funkcjonuje i to mimo pandemii. Cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Utrzymaliśmy dotychczasową kwotę, która jest na projekty dotyczące samego miasta. Po zakończeniu pandemii, kiedy będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja budżetu, będziemy zastanawiali się nad zwiększeniem tej puli pieniędzy. Jesteśmy gminą miejsko-wiejską. W mieście funkcjonuje budżet obywatelski. Na terenach wiejskich w 32 sołectwach mamy fundusze sołeckie, które też są do wykorzystania przez mieszkańców. Stąd ta partycypacja w środkach budżetowych gminy jest duża. Niektóre miasta na czas pandemii zawieszają realizację budżetów obywatelskich. My takiej możliwości mieszkańcom nie odbieramy. W mojej kadencji bardzo różne zadania były zgłaszane do budżetu obywatelskiego. Np. za 50 tysięcy złotych zakupiony został dron do pomiaru jakości powietrza. Były to też kwietne łąki. Wachlarz pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców jest bardzo duży - powiedział Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

Radni Namysłowa zabezpieczyliśmy pieniądze na dokumentację techniczną remontu murów miejskich oraz prace w zabytkowym ratuszu.

- Baszta grozi katastrofą budowalną i te mury wymagają pilnej interwencji. Całość kosztów poznamy po wykonaniu dokumentacji technicznej, gdy zostanie sporządzony kosztorys inwestorski. Wówczas też przeanalizujemy, czy jest możliwość pozyskania pieniędzy zewnętrznych. W przypadku ratusza to są koszty, z którymi sobie spokojnie poradzimy – mówił burmistrz Namysłowa.

W tej gminie jest wiele zabytków na terenach wiejskich. Niszczeje okazały pałac w Łączanach, który jest prywatną własnością. Gmina nawet gdyby przejęła ten obiekt to nie ma pieniędzy na jego remont.

W ubiegłym roku nie udało się w Brzegu uruchomić pierwszego w tym mieście budżetu obywatelskiego. Powodem była pandemia.

- W tym roku postanowiliśmy powtórzyć to zadanie. Mamy 100 tysięcy złotych przeznaczone dla mieszkańców, aby realizować ich pomysły. Z tego 70 tysięcy złotych jest na inwestycje, a 30 tysięcy złotych na inne przedsięwzięcia. Na projekty inwestycyjne wystarczy zebrać 30 podpisów, a na pozostałe 15. Osoby te muszą zamieszkiwać w naszym mieści i być pełnoletnie, albo mieć zgodę prawnych opiekunów. Do 20 marca zbieramy wnioski tych różnych projektów. Później odbędzie się głosowanie. 20 maja mamy zaplanowane ogłoszenie wyników konsultacji. Przedstawimy, które z projektów uzyskały najwyższą ocenę mieszkańców - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Zamek Piastów w Brzegu nazywany jest Śląskim Wawelem, ale w tym mieście nie brakuje innych wiekowych zabytków.

- Jesteśmy miastem, które ma wiele do zrobienia jeśli chodzi o zabytki. Swego czasu mówiło się, że jest to też miasto ogrodów. Słyniemy z zieleni. W czasach komunizmu wiele tych obiektów zabytkowych zostało zaniedbanych. W ostatnim czasie nie było też wiele pieniędzy, aby zadbać o to. Dostrzegam ten potencjał. Od kiedy zostałem burmistrzem inwestujemy w zabytki oraz zieleń. Udzielamy też wsparcia dla brzeskich parafii na remonty kościołów. Mamy dotacje dla mieszkańców. Wspieramy aktywne wspólnoty mieszkaniowe remontujące zabytkowe kamienice. Jest to wspólna korzyść – uważa burmistrz Brzegu.

W programie mówił też o kontrowersjach towarzyszących inicjatywie radnych miejskich, którzy chcą rozbudowy krytej pływalni przy ul. Wrocławskiej oraz budowy otwartego kąpieliska.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »