Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach…
2021-03-02, 18:07 Autor: Jan Poniatyszyn

Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach reorganizacji sieci szkół postulowanych przez samorządy lokalne

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Niektóre opolskie samorządy lokalne wdrożyły procedurę likwidacji lub przekształcenia szkół. Zgodnie z przepisami uchwały intencyjne w tej sprawie radni musieli podjąć do końca lutego. Decydująca jest jednak opinia kuratora oświaty.
- Mamy w tej chwili 23 informacje o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkół. W 18 przypadkach jest to prośba o wydanie opinii. Spodziewamy się jeszcze trzech takich wystąpień. Jeżeli chodzi o dwie szkoły to dostaliśmy informację, że organ prowadzący wycofał się z zamiaru likwidacji. W ubiegłym roku też były takie 23 sprawy. Są to trudne decyzje i skomplikowane sytuacje. Wymagają konsultacji z rodzicami, nauczycielami. W małych miejscowościach szkoła jest często jedynym miejscem, gdzie toczy się życie kulturalne. Jeżeli związane z tym rozmowy rozpoczynają się stosunkowo wcześniej to można do tego podejść spokojnie, przemyśleć sprawę i wysłuchać argumentów z każdej strony. Jeżeli jest to robione „na kolanie” wówczas zawsze jest więcej emocji i napięć – powiedział Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Najczęstszą przyczyną likwidacji, czy przenoszenia szkół jest mała liczebność uczniów. Samorządowcy często wskazują na związane z tym problemy finansowe.

- To z punktu widzenia kuratora nie jest takim czynnikiem decydującym, czy ta opinia będzie pozytywna, czy negatywna. Oświata, prowadzenie szkół należy do zadań samorządu terytorialnego. Trzeba się z tym zadaniem umieć uporać – dodał Michał Siek.

Opolski kurator oświaty mówił też o przebiegu tegorocznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz o przygotowaniach do matur.

Zobacz także

2021-04-29, godz. 09:15 Sławomir Kłosowski o 770 mld złotych dla Polski z UE, obchodach 100 rocznicy III powstania śląskiego na Górze św… - Spodziewamy się wielu znaczących gości, prezydent Andrzej Duda to gość ekskluzywny i cieszymy się, że zaszczyci nas swoją obecnością – mówił w… » więcej 2021-04-28, godz. 18:44 Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz… W gminie Leśnica jest Góra św. Anny, o którą w 1921 roku toczono zacięte walki z Niemcami. Znajduje się tam Pomnik Czynu Powstańczego poświęcony poległym… » więcej 2021-04-28, godz. 11:01 Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy i Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o funkcjonowaniu Lokalnych… Mija 15 lat od powstania LGD. Są to lokalne partnerstwa zrzeszające przedstawicieli sektora samorządowego, prywatnego oraz pozarządowego. Umożliwiają im… » więcej 2021-04-28, godz. 09:43 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS o tym, że "koalicja rządząca ucięła dyskusję ws. rezolucji o 3 powstaniu… - Na sesji pan wicemarszałek Ogłaza uciął dyskusję jednym zdaniem mówiąc że zakazuje klubowi głosowania za wprowadzeniem tej rezolucji, odczytaniem, procedowaniem… » więcej 2021-04-28, godz. 09:36 Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, o tym że "radni sejmiku z PiS przypomnieli sobie w połowie roku o powstaniach ś… - Gratuluję refleksu. Radni PiS w połowie roku przypomnieli sobie, że mamy obchody rocznic powstań śląskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew… » więcej 2021-04-27, godz. 14:16 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 40,7 proc Polaków dobrze ocenia realizację Narodowego… » więcej 2021-04-27, godz. 09:26 Piotr Woźniak o rozmowach liderów Lewicy z premierem o KPO, krytyce opozycji i długu publicznym, który pod koniec roku… - Są momenty w historii Polski, że nieważne, która partia rządzi; ważna jest decyzja o przyznaniu gigantycznej pomocy finansowej na to co nas trapi czyli… » więcej 2021-04-26, godz. 18:28 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i efektach spotkania… Papież Franciszek ogłosił, że 12 września w Warszawie wyniesiony na ołtarze zostanie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Komunistyczne władze więziły… » więcej 2021-04-26, godz. 15:22 Tomasz Kostuś o rankingu zaufania do polityków i wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich - Widzimy wyraźną zmianę w rankingach zaufania. Notowania prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy Zbigniewa Ziobry lecą w dół. Pierwsze… » więcej 2021-04-26, godz. 10:11 Stanisław Rakoczy o inicjatywie PSL-u dotyczącej przyznania dnia wolnego dla szczepiących się na COVID-19, dobrych… - Szkoda, żebyśmy tracili 2 dni, w które możemy odpocząć, żeby wykonać szczepienie, które chroni nie tylko nas, ale chroni również tych, którzy z nami… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »