Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach…
2021-03-02, 18:07 Autor: Jan Poniatyszyn

Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach reorganizacji sieci szkół postulowanych przez samorządy lokalne

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Niektóre opolskie samorządy lokalne wdrożyły procedurę likwidacji lub przekształcenia szkół. Zgodnie z przepisami uchwały intencyjne w tej sprawie radni musieli podjąć do końca lutego. Decydująca jest jednak opinia kuratora oświaty.
- Mamy w tej chwili 23 informacje o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkół. W 18 przypadkach jest to prośba o wydanie opinii. Spodziewamy się jeszcze trzech takich wystąpień. Jeżeli chodzi o dwie szkoły to dostaliśmy informację, że organ prowadzący wycofał się z zamiaru likwidacji. W ubiegłym roku też były takie 23 sprawy. Są to trudne decyzje i skomplikowane sytuacje. Wymagają konsultacji z rodzicami, nauczycielami. W małych miejscowościach szkoła jest często jedynym miejscem, gdzie toczy się życie kulturalne. Jeżeli związane z tym rozmowy rozpoczynają się stosunkowo wcześniej to można do tego podejść spokojnie, przemyśleć sprawę i wysłuchać argumentów z każdej strony. Jeżeli jest to robione „na kolanie” wówczas zawsze jest więcej emocji i napięć – powiedział Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Najczęstszą przyczyną likwidacji, czy przenoszenia szkół jest mała liczebność uczniów. Samorządowcy często wskazują na związane z tym problemy finansowe.

- To z punktu widzenia kuratora nie jest takim czynnikiem decydującym, czy ta opinia będzie pozytywna, czy negatywna. Oświata, prowadzenie szkół należy do zadań samorządu terytorialnego. Trzeba się z tym zadaniem umieć uporać – dodał Michał Siek.

Opolski kurator oświaty mówił też o przebiegu tegorocznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz o przygotowaniach do matur.

Zobacz także

2021-05-04, godz. 09:50 Ryszard Galla o ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wątpliwościach wokół KPO i nastrojach wśród członków mniejszości… - Podejrzewam, że wiem jak zagłosuję – stwierdził Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. – Jeszcze zastanawiam się i konsultuję się z kolegami… » więcej 2021-05-04, godz. 09:29 Violetta Porowska o głosowaniu w sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy i echach politycznych po uroczystościach na… - Wybieram się do sejmu, czuje się zaszczycona, że będę mogła brać udział w takim historycznym głosowaniu. To wyjątkowe głosowanie za wielkim interesem… » więcej 2021-04-30, godz. 18:22 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o frekwencji w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 Mija miesiąc od rozpoczęcia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Znamy już pierwsze dane dotyczące frekwencji w poszczególnych województwach… » więcej 2021-04-30, godz. 14:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o Krajowym Planie Odbudowy i politycznej burzy jaka powstała po stronie opozycji Z opolskimi młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy dziś o Krajowym Planie Odbudowy i porozumieniu jakie z rządem w tej sprawie zawarła Lewica. Wywołało… » więcej 2021-04-30, godz. 09:45 Ryszard Wilczyński komentuje porozumienie Lewicy z rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy - Lewica za miskę ryżu przehandlowała sprawę - mówił w Porannej Loży Radiowej Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, klub Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2021-04-29, godz. 16:03 O funkcjonowaniu związków zawodowych Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności i Piotr Pancześnik… » więcej 2021-04-29, godz. 14:37 Violetta Porowska poseł PiS o tym, że żaden odpowiedzialny polityk nie zagłosuje przeciw Krajowemu Planowi Odbudowy - 770 mld złotych jest na stole i nie wyobrażam sobie żeby jakikolwiek naprawdę odpowiedzialny i mający na sercu dobro Polski poseł czy polityk, zagłosował… » więcej 2021-04-29, godz. 14:20 Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy o tym czy zaskoczyła ją fala mocnej krytyki ze strony kolegów z opozycji, gdy jej… - PO i PSL same zapowiadały, że chcą nagocjować z rządem i zdziwiłam się gdy okazało się że nie wysłali swoich sugestii zmian do KPO w ramach konsultacji… » więcej 2021-04-29, godz. 09:15 Sławomir Kłosowski o 770 mld złotych dla Polski z UE, obchodach 100 rocznicy III powstania śląskiego na Górze św… - Spodziewamy się wielu znaczących gości, prezydent Andrzej Duda to gość ekskluzywny i cieszymy się, że zaszczyci nas swoją obecnością – mówił w… » więcej 2021-04-28, godz. 18:44 Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz… W gminie Leśnica jest Góra św. Anny, o którą w 1921 roku toczono zacięte walki z Niemcami. Znajduje się tam Pomnik Czynu Powstańczego poświęcony poległym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »