Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku…
2021-03-01, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu Polska Wschodnia

Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to za mało, aby osiągnąć średnią wartość PKB na mieszkańca w Polsce.
- Ta kwota, którą otrzymamy, wynika z podziału pewnej części funduszy europejskich, czyli podziału Funduszu Spójności. Ta kwota wynika z ustalonego algorytmu. Jest to 20 procent mniej niż było. Natomiast wątpliwości zbudza podział innych środków unijnych. Zajęliśmy się tym w sejmiku i z parlamentarzystami. Chodzi o Program Operacyjny Polska Wschodnia, z którego dotychczas korzystało pięć najbiedniejszych województw. Nastąpił precedens. Rząd uznał, że w unijnej perspektywie finansowej na lata 2012 – 2027 do tych województw wschodnich zostanie dołączona także część województwa mazowieckiego z pominięciem Warszawy i otacząjących ją powiatów. Okazuje się, że średnia wartość PKB na jednego mieszkańca jest tam na poziomie 84 procent, a u nas jest to 79 procent. Program Polska Wschodnia, gdzie do podziału między województwa jest 2,5 mld euro, został już rozszerzony na zachód. Być może pod zmienioną nazwą, ale ten program powinien objąć także mieszkańców Opolszczyzny i nasze województwo - powiedział Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku.

- Opolszczyzna ma szansę na więcej funduszy. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze – powiedziała niedawno wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jakie są kluczowe dla Opolszczyzny projekty, które forsować będzie samorząd województwa?

- Kluczowe to są te obszary, które pozwolą województwu opolskiemu zniwelować różnice dochodów w stosunku do średniej krajowej. Są to działania, które wzmocnią przedsiębiorczość i pozwolą na tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy. Jest to też wsparcie edukacji, szkolnictwa branżowego, naszych uczelni. Niewątpliwie ważna jest opieka nad seniorami i bardzo ważny akcent na ochronę zdrowia. Mimo wszystko okazuje się, że tych funduszy unijnych jest u nas za mało, byśmy mogli gonić średnią krajową. To będzie możliwe, jeżeli uda nam się wyłuskać część tych pieniędzy, które dotychczas były przeznaczone dla województw Polski wschodniej. Dokonując innego podziału tych środków można by dostać dodatkowy miliard złotych w nowej perspektywie unijnej – uważa Piotr Wach.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »