Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych…
2021-03-01, 13:23 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN Orlen

Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN Orlen
„Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie lokalnie, przy władzy i tym którzy byli odpowiedzialni za próby przemilczania Żołnierzy Wyklętych – mówił w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jerzy Czerwiński zwrócił uwagę, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma dopiero 10 lat. – Do tej pory są niewyjaśnione kwestie pochówków, nie ma ekshumacji wszystkich ofiar i nie wszystkie są upamiętnione w odpowiedni sposób. Tak naprawdę dopiero teraz dzięki postawie młodzieży i temu, że zerwaliśmy z tradycją III RP, wróciliśmy do korzeni narodowych i do odpowiedniej polityki historycznej – mówił nasz gość i wyraził nadzieję, że także w województwie opolskim to zainteresowanie będzie większe.

- Chodzi o obecność tych żołnierzy na naszym terenie, którzy, np. tu osiedli, walczyli na naszym terenie albo wyszli z więzienia tak jak było w przypadku sierżanta Jana Sabina, który wczoraj w Brzegu był honorowany - mówił senator PiS.

Jak senator ocenia inicjatywę opolskiej Lewicy, która domaga się zmiany nazwy wiaduktu "Żołnierzy Wyklętych" w Opolu na "Praw Kobiet"?

- Chcą zaistnieć, inaczej nie można tego określić. To zupełna bzdura, jest to niepoważne. Podejrzewam, że wśród tych młodych ludzi są też tacy, których przodkowie byli związani z Żołnierzami Wyklętymi mają korzenie związane z patriotyczną częścią polskiego społeczeństwa - mówił nasz gość.

Z senatorem Czerwińskim rozmawialiśmy także o Krajowym Planie Odbudowy, którą przedstawił premier Morawiecki oraz Recepcie na Kryzys, którą ogłosiła Platforma Obywatelska.

- Sam plan zawiera duże kwoty pieniężne i wydaje się, że są one daleko od przeciętnego człowieka, ale jak się wczytać to jest coś interesuje każdego człowieka, a np. jednym z efektów realizacji KPO jest PKB na jednego mieszkańca. O ile w roku 2019, czylibazowym "niecovidowym" mieliśmy poziom 72% w stosunku do średniej unijnej to w 2030 roku w tym planie to ma być 95% i to już będzie odczuwalne. Czy tak samo można traktować KPO i plan Budki? Raczej nie. KPO to bite 230 stron a to co Budka przedstawił starałem się znaleźć w formie pisemnej i ja tego nie znalazłem... Może się okazać, że to co Pan Budka zaprezentował to wydmuszka i to być może ściągnięta, bo już PSL się odezwał w tej sprawie - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-05-04, godz. 09:50 Ryszard Galla o ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wątpliwościach wokół KPO i nastrojach wśród członków mniejszości… - Podejrzewam, że wiem jak zagłosuję – stwierdził Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. – Jeszcze zastanawiam się i konsultuję się z kolegami… » więcej 2021-05-04, godz. 09:29 Violetta Porowska o głosowaniu w sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy i echach politycznych po uroczystościach na… - Wybieram się do sejmu, czuje się zaszczycona, że będę mogła brać udział w takim historycznym głosowaniu. To wyjątkowe głosowanie za wielkim interesem… » więcej 2021-04-30, godz. 18:22 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o frekwencji w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 Mija miesiąc od rozpoczęcia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Znamy już pierwsze dane dotyczące frekwencji w poszczególnych województwach… » więcej 2021-04-30, godz. 14:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o Krajowym Planie Odbudowy i politycznej burzy jaka powstała po stronie opozycji Z opolskimi młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy dziś o Krajowym Planie Odbudowy i porozumieniu jakie z rządem w tej sprawie zawarła Lewica. Wywołało… » więcej 2021-04-30, godz. 09:45 Ryszard Wilczyński komentuje porozumienie Lewicy z rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy - Lewica za miskę ryżu przehandlowała sprawę - mówił w Porannej Loży Radiowej Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, klub Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2021-04-29, godz. 16:03 O funkcjonowaniu związków zawodowych Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności i Piotr Pancześnik… » więcej 2021-04-29, godz. 14:37 Violetta Porowska poseł PiS o tym, że żaden odpowiedzialny polityk nie zagłosuje przeciw Krajowemu Planowi Odbudowy - 770 mld złotych jest na stole i nie wyobrażam sobie żeby jakikolwiek naprawdę odpowiedzialny i mający na sercu dobro Polski poseł czy polityk, zagłosował… » więcej 2021-04-29, godz. 14:20 Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy o tym czy zaskoczyła ją fala mocnej krytyki ze strony kolegów z opozycji, gdy jej… - PO i PSL same zapowiadały, że chcą nagocjować z rządem i zdziwiłam się gdy okazało się że nie wysłali swoich sugestii zmian do KPO w ramach konsultacji… » więcej 2021-04-29, godz. 09:15 Sławomir Kłosowski o 770 mld złotych dla Polski z UE, obchodach 100 rocznicy III powstania śląskiego na Górze św… - Spodziewamy się wielu znaczących gości, prezydent Andrzej Duda to gość ekskluzywny i cieszymy się, że zaszczyci nas swoją obecnością – mówił w… » więcej 2021-04-28, godz. 18:44 Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz… W gminie Leśnica jest Góra św. Anny, o którą w 1921 roku toczono zacięte walki z Niemcami. Znajduje się tam Pomnik Czynu Powstańczego poświęcony poległym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »