Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych…
2021-03-01, 13:23 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN Orlen

Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN Orlen
„Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie lokalnie, przy władzy i tym którzy byli odpowiedzialni za próby przemilczania Żołnierzy Wyklętych – mówił w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jerzy Czerwiński zwrócił uwagę, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma dopiero 10 lat. – Do tej pory są niewyjaśnione kwestie pochówków, nie ma ekshumacji wszystkich ofiar i nie wszystkie są upamiętnione w odpowiedni sposób. Tak naprawdę dopiero teraz dzięki postawie młodzieży i temu, że zerwaliśmy z tradycją III RP, wróciliśmy do korzeni narodowych i do odpowiedniej polityki historycznej – mówił nasz gość i wyraził nadzieję, że także w województwie opolskim to zainteresowanie będzie większe.

- Chodzi o obecność tych żołnierzy na naszym terenie, którzy, np. tu osiedli, walczyli na naszym terenie albo wyszli z więzienia tak jak było w przypadku sierżanta Jana Sabina, który wczoraj w Brzegu był honorowany - mówił senator PiS.

Jak senator ocenia inicjatywę opolskiej Lewicy, która domaga się zmiany nazwy wiaduktu "Żołnierzy Wyklętych" w Opolu na "Praw Kobiet"?

- Chcą zaistnieć, inaczej nie można tego określić. To zupełna bzdura, jest to niepoważne. Podejrzewam, że wśród tych młodych ludzi są też tacy, których przodkowie byli związani z Żołnierzami Wyklętymi mają korzenie związane z patriotyczną częścią polskiego społeczeństwa - mówił nasz gość.

Z senatorem Czerwińskim rozmawialiśmy także o Krajowym Planie Odbudowy, którą przedstawił premier Morawiecki oraz Recepcie na Kryzys, którą ogłosiła Platforma Obywatelska.

- Sam plan zawiera duże kwoty pieniężne i wydaje się, że są one daleko od przeciętnego człowieka, ale jak się wczytać to jest coś interesuje każdego człowieka, a np. jednym z efektów realizacji KPO jest PKB na jednego mieszkańca. O ile w roku 2019, czylibazowym "niecovidowym" mieliśmy poziom 72% w stosunku do średniej unijnej to w 2030 roku w tym planie to ma być 95% i to już będzie odczuwalne. Czy tak samo można traktować KPO i plan Budki? Raczej nie. KPO to bite 230 stron a to co Budka przedstawił starałem się znaleźć w formie pisemnej i ja tego nie znalazłem... Może się okazać, że to co Pan Budka zaprezentował to wydmuszka i to być może ściągnięta, bo już PSL się odezwał w tej sprawie - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-05-12, godz. 10:17 Dr Bartosz Maziarz, politolog UO o eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego - Jest to największa eskalacja zamieszek i ostrzałów rakietowych od czasów tzw. operacji "Ochronny Brzeg" od roku 2014 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-12, godz. 09:45 Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej o posiedzeniu senatu m.in. w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich, a także… - Jednym z ostatnich punktów jest wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla… » więcej 2021-05-11, godz. 17:14 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach… W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla… » więcej 2021-05-11, godz. 14:04 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Czy Platforma Obywatelska rozpoczęła grę na zwłokę?! Marszałek Tomasz Grodzki: Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją FO na najbliższym posiedzeniu… » więcej 2021-05-11, godz. 10:15 Posłowie KO Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś o tym, dlaczego podpisali się pod listem otwartym do kolegów z partii… - Mam wrażenie, że będąc posłem opozycji uczestniczę w swego rodzaju buncie od 2015 roku, ale nie jest to bunt przeciwko opcji, która jest za praworządnością… » więcej 2021-05-10, godz. 19:04 Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem… » więcej 2021-05-10, godz. 13:34 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki… - Z zaskoczeniem przyjmuje wystąpienie Pana marszałka Grodzkiego, bo przecież jego przyjaciel polityczny, Donald Tusk jest przewodniczącym Europejskiej Partii… » więcej 2021-05-10, godz. 10:10 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach, odmrażaniu szpitali, ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wozach strażackich… - Liczba zakażeń w woj. opolskim spada, ale nie tak, jak byśmy chcieli powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To jest… » więcej 2021-05-07, godz. 18:47 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:38 Jerzy Czerwiński o możliwych scenariuszach w senacie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Posiedzenie Senatu mamy w dniach 12-14 maja, ale z anonsów kierownictwa senatu wynika, że raczej na tym posiedzeniu ta ustawa nie będzie rozpatrywana, chociaż… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »