Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków…
2021-02-26, 17:12 Autor: Marcin Skomudek

Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych ochroną przyrody

Barbara Zając i Ireneusz Hebda
Barbara Zając i Ireneusz Hebda
W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów między ochroną przyrody, a rozwojem turystyki i realizacją różnych inwestycji.
Park krajobrazowy jest niższą formą ochrony przyrody niż park narodowy.

- Jest to liberalniejsza forma ochrony przyrody, gdzie pełniej jest realizowana funkcja turystyczna, rekreacyjna oraz tej działalności gospodarczej związanej z rolnictwem, leśnictwem. Plany ochrony sporządzane dla parków krajobrazowych wskazują obszary do zagospodarowania np. zabudową mieszkaniową, czy typowo inwestycyjnego. Wskazane są też miejsca wyłączone z zagospodarowania, czyli rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo - krajobrazowe. W toku konsultacji staramy się zawsze brać pod uwagę pomysły gmin, które leżą na terenach parków krajobrazowych. Bierzemy udział przy tworzeniu studiów, czy planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Parki krajobrazowe nie są radykalnie obostrzone. Mamy całe wsie osadnicze, małe jednostki zurbanizowane. Często mieszkańcy gmin nawet nie wiedzą, że mieszkają na terenie parku krajobrazowego - powiedział Ireneusza Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

W programie pytaliśmy go też o działalność tej instytucji oraz o opinię na temat planów Lasów Państwowych, które chcą wprowadzić program „Nocowanie w lesie". Chodzi o wyznaczenie terenów do nocowania na dziko.

W Polsce jest blisko 1300 gmin, gdzie są obszary objęte szczególną ochroną przyrodniczą. W gminie Pokój znajduje się Stobrawski Park Krajobrazowy.

- Jest to ochrona walorów przyrodniczo-krajobrazowych dla następnych pokoleń. W niektórych konkursach o fundusze unijne położenie na obszarze chronionym jest dodatkowo punktowane m.in. przy rozbudowie kanalizacji. Rolnicy mają dodatkowe dopłaty. Minusem jest brak możliwości budowy zakładów, które budżetowi gminy przynoszą dochody m.in. z tytułu podatków od nieruchomości. Mieszkańcy muszą prowadzić uzgodnienia związane z inwestycjami, wycinką drzew w pasie drogowym - powiedziała Barbara Zając, wójt gminy Pokój.

Popiera ona postulat Związku Gmin Wiejskich, który złożył projekt ustawy wprowadzającej subwencję ekologiczną. Ma to być forma rekompensaty dla gmin za utracone szanse rozwojowe na terenach, gdzie występują różne formy ochrony przyrody.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »