Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków…
2021-02-26, 17:12 Autor: Marcin Skomudek

Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych ochroną przyrody

Barbara Zając i Ireneusz Hebda
Barbara Zając i Ireneusz Hebda
W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów między ochroną przyrody, a rozwojem turystyki i realizacją różnych inwestycji.
Park krajobrazowy jest niższą formą ochrony przyrody niż park narodowy.

- Jest to liberalniejsza forma ochrony przyrody, gdzie pełniej jest realizowana funkcja turystyczna, rekreacyjna oraz tej działalności gospodarczej związanej z rolnictwem, leśnictwem. Plany ochrony sporządzane dla parków krajobrazowych wskazują obszary do zagospodarowania np. zabudową mieszkaniową, czy typowo inwestycyjnego. Wskazane są też miejsca wyłączone z zagospodarowania, czyli rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo - krajobrazowe. W toku konsultacji staramy się zawsze brać pod uwagę pomysły gmin, które leżą na terenach parków krajobrazowych. Bierzemy udział przy tworzeniu studiów, czy planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Parki krajobrazowe nie są radykalnie obostrzone. Mamy całe wsie osadnicze, małe jednostki zurbanizowane. Często mieszkańcy gmin nawet nie wiedzą, że mieszkają na terenie parku krajobrazowego - powiedział Ireneusza Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

W programie pytaliśmy go też o działalność tej instytucji oraz o opinię na temat planów Lasów Państwowych, które chcą wprowadzić program „Nocowanie w lesie". Chodzi o wyznaczenie terenów do nocowania na dziko.

W Polsce jest blisko 1300 gmin, gdzie są obszary objęte szczególną ochroną przyrodniczą. W gminie Pokój znajduje się Stobrawski Park Krajobrazowy.

- Jest to ochrona walorów przyrodniczo-krajobrazowych dla następnych pokoleń. W niektórych konkursach o fundusze unijne położenie na obszarze chronionym jest dodatkowo punktowane m.in. przy rozbudowie kanalizacji. Rolnicy mają dodatkowe dopłaty. Minusem jest brak możliwości budowy zakładów, które budżetowi gminy przynoszą dochody m.in. z tytułu podatków od nieruchomości. Mieszkańcy muszą prowadzić uzgodnienia związane z inwestycjami, wycinką drzew w pasie drogowym - powiedziała Barbara Zając, wójt gminy Pokój.

Popiera ona postulat Związku Gmin Wiejskich, który złożył projekt ustawy wprowadzającej subwencję ekologiczną. Ma to być forma rekompensaty dla gmin za utracone szanse rozwojowe na terenach, gdzie występują różne formy ochrony przyrody.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »