Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej…
2021-02-16, 18:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w województwie opolskim

[fot.zpruszkowa.pl]
[fot.zpruszkowa.pl]
RIO w Opolu przeanalizowała gospodarowanie odpadami komunalnymi na Opolszczyźnie w latach 2016-2019. W tym czasie 49 gmin dopłacało do tego zadania. W 9 gminach dochody uzyskane z opłat przewyższały wydatki ponoszone na gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Nasze zainteresowanie dotyczyło skutków finansowych „rewolucji śmieciowej”, która nastąpiła w 2013 roku. Wówczas samorządy lokalne przejęły odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Celem tej reformy było zwiększenie stopnia recyklingu odpadów, likwidacja problemu dzikich wysypisk, wdrożenie unijnych standardów w gospodarce odpadami oraz wprowadzenie konkurencji na tym rynku. Opłata śmieciowa staje się ważna w odbiorze społecznym. Jest większa niż podatek od nieruchomości, który kojarzymy z dochodami gminy. Wydatki na system gospodarowania odpadami stają się coraz istotniejszą pozycją w budżetach gmin. Zgodnie z założeniami reformy system gospodarowania odpadami powinien się samofinansować. Oznacza to, że z dochodów za gospodarowanie odpadami nie można finansować innych wydatków. Ustalając stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinniśmy brać pod uwagę koszty funkcjonowania systemu. To często nie dzieje się z powodów społecznych, czy politycznych. Mieszkańcy nie chcą coraz więcej płacić za śmieci. Oznaczać to może, że samorządy dokładają do tego zadania z innych źródeł i być może rezygnują z wydatków prorozwojowych, czy inwestycyjnych. Dla nas to jest bardzo niepokojące zjawisko. Opolskie gminy nie zarabiają na gospodarce odpadami. Zdecydowana większość dokłada do tego. W najbliższej perspektywie nie widzę spadku tych wydatków – powiedział Grzegorz Czarnocki, prezes RIO w Opolu.

Z analizy RIO można wnioskować, że opolski rynek odbioru odpadów komunalnych został zmonopolizowany.

- Nie ziścił się jeden z postulatów twórców tej reformy, żeby w Polsce zaistniała konkurencja na rynku odpadów komunalnych. Efekt reformy jest taki, że spadła liczba podmiotów świadczących usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Konkurencja jest niewielka lub znikoma - powiedział Grzegorz Czarnocki.

O dominacji potentatów z tej branży świadczą dane przedstawione przez RIO. W 2016 roku opolskie gminy ogłosiły 69 przetargów na odbiór śmieci. W 44 przypadkach wpłynęła jedna oferta. W 2019 roku było 77 takich postępowań przetargowych. W 55 przypadkach ofertę złożyła zaledwie jedna firma.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »