Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS…
2021-02-12, 18:58 Autor: Jan Poniatyszyn

Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS, o strategii regionu w wydatkowaniu europejskich funduszy w nowej perspektywie finansowej

Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
736 mln euro z Unii Europejskiej trafi na Opolszczyznę w latach 2021-2027. W tej puli są też pieniądze, które Polska w ramach składki wpłaca do unijnego budżetu.
- Dla porównania w latach 2014-2020 z krajowych programów rozwojowych, czyli tych nie unijnych, na Opolszczyznę wpłynęły 782 mln euro. Było to o 50 mln więcej niż przez siedem lat z środków europejskich – podała Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych Praw i Sprawiedliwości opolskiego sejmiku.

Wiele mówi się o polityce zrównoważonego rozwoju Opolszczyzny. Czy uwzględnia to zapowiadany podział unijnych funduszy na przyszłe lata?

- Stwierdzenie „zrównoważony" to jest ostatni przymiotnik, jakim można by określić politykę zarządu województwa w minionych latach. Dzisiaj marszałek województwa mówił o podzieleniu Opolszczyzny na pięć subregionów, które będą ze sobą współpracować. Jako przykład podał Kluczbork i Kędzierzyn–Koźle, które są rządzone przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Opolski „półksiężyc biedy” skoncentrowany w trzech regionach dużo mniej skorzystał z możliwości dofinasowania i współpracy z marszałkiem województwa. Nowa strategia regionu nie zapowiada jakiegoś głębokiego nacisku na równoważenie wschodniej i zachodniej części Opolszczyzny. Jak wiemy, w krajowych strategiach rozwoju spora część sił i środków jest kierowana do bardziej zaniedbanych części Polski np. tej tzw. ściany wschodniej – powiedziała Martyna Nakonieczny.
J
akie ważne aspekty życia mieszkańców Opolszczyzny wymagają dodatkowego wsparcia, a nie uwzględniają tego plany władz samorządowych regionu? Zapytaliśmy o to radną PiS: - Przyjrzyjmy się np. temu, co jest dla nas najważniejsze, co jest największą bolączką, czyli demografii, wszystkim związanym z tym programom, które się nie powiodły przez ostatnie lata. W obecnej strategii województwa nie ma właściwie żadnego celu operacyjnego, który mógłby próbować rozwiązać problemy demograficzne. To jest ten największy ból. To, co jest sporą wadą tej strategii, to skierowanie bardzo dużych sił na rozwój aglomeracji opolskiej, co dzieje się zawsze kosztem mniejszych ośrodków.

Martyna Nakonieczny mówiła też o propozycjach, które radni opozycji w opolskim sejmiku zgłosili do realizacji w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dotyczy to głównie inwestycji drogowych, których nie uwzględniły władze samorządu województwa.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »