Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski o polityce energetycznej, Nowym Polskim…
2021-02-04, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski o polityce energetycznej, Nowym Polskim Ładzie i reformie Kodeksu spółek handlowych

Janusz Kowalski o reformie Kodeksu spółek handlowych
- Solidarna Polska broni suwerenności energetycznej, a odejście od własnego surowca, jakim jest węgiel, na rzecz gazu oznacza konieczność importowania gazu z Rosji, więc uzależnienie od Władimira Putina - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, wyjaśniając dlaczego ministrowie tej partii nie poparli "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
- Przypominam, że w 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z programem, który jasno stwierdzał, że nie ma zgody na to, żeby w UE przyjmować programy, które zaostrzają politykę klimatyczną i uderzają w polskie bezpieczeństwo - dodał. Zaznaczył też, że zgoda na niemiecki Green Deal, zaostrzenie do 55% celów redukcyjnych wprost uderzają w województwo opolskie. - Elektrownia Opole miałaby za chwilę przestać funkcjonować, uderza też w Azoty w Kędrzierzynie-Koźlu. Chemia płaci najwyższe stawki za uprawnienie do emisji CO2 - koszty wzrosły o 50% w ciągu ostatnich 14 miesięcy, a to powoduje, że jest coraz mniej pieniędzy w takich firmach. Kolejna rzecz to cementownie - taki energochłonny przemysł będzie się zwijał, bo nie wytrzyma konkurencji.
- Solidarna Polska jest za częściową transformacją energetyczną w oparciu o polski węgiel. Jeśli chcemy dbać o czyste powietrze, to inwestujmy w instalacje, które będą wyłapywały CO2, ale nie walczmy z surowcem.

Rozmawialiśmy także o przygotowywanym przez rząd programie Nowy Polski Ład. Zaakceptowany już został przez kierownictwo PiS, ustalana jest data jego prezentacji.

- Nie znam takiego programu jak Nowy Polski Ład - stwierdził wiceminister Janusz Kowalski. - Ani PiS, ani Porozumienie ani moja partia Solidarna Polska, a my zapewniamy większość dla rządu, nie omawiała żadnego szczegółowego rozwiązania związanego z nowym programem.

Mariusz Gosek skierował interpelację dotyczącą realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej Planem Morawieckiego z 2017 roku.
- Rozumiem intencje pana posła w taki sposób, że wiarygodność jest wartością, która zawsze była na sztandarach Zjednoczonej Prawicy. Skoro dzisiaj obowiązuje Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, skoro obiecaliśmy Polakom osiągnięcie pewnych wskaźników, to rozumiem, że pan poseł chce te wskaźniki poznać - mówił Janusz Kowalski.

Poruszyliśmy także temat reformy Kodeksu spółek handlowych.
- To największa reforma systemowa od 20 lat. Chcemy wprowadzić najnowocześniejsze przepisy prawa koncernowego i holdingowego, które pozwolą jeszcze szybciej rozwijać się - wyjaśnił gość Poranne Loży Radiowej.
Prace nad reformą dobiegają końca, trwają ostatnie uzgodnienia z resortami na poziomie KPRM.

Zobacz także

2021-04-29, godz. 09:15 Sławomir Kłosowski o 770 mld złotych dla Polski z UE, obchodach 100 rocznicy III powstania śląskiego na Górze św… - Spodziewamy się wielu znaczących gości, prezydent Andrzej Duda to gość ekskluzywny i cieszymy się, że zaszczyci nas swoją obecnością – mówił w… » więcej 2021-04-28, godz. 18:44 Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz… W gminie Leśnica jest Góra św. Anny, o którą w 1921 roku toczono zacięte walki z Niemcami. Znajduje się tam Pomnik Czynu Powstańczego poświęcony poległym… » więcej 2021-04-28, godz. 11:01 Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy i Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o funkcjonowaniu Lokalnych… Mija 15 lat od powstania LGD. Są to lokalne partnerstwa zrzeszające przedstawicieli sektora samorządowego, prywatnego oraz pozarządowego. Umożliwiają im… » więcej 2021-04-28, godz. 09:43 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS o tym, że "koalicja rządząca ucięła dyskusję ws. rezolucji o 3 powstaniu… - Na sesji pan wicemarszałek Ogłaza uciął dyskusję jednym zdaniem mówiąc że zakazuje klubowi głosowania za wprowadzeniem tej rezolucji, odczytaniem, procedowaniem… » więcej 2021-04-28, godz. 09:36 Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, o tym że "radni sejmiku z PiS przypomnieli sobie w połowie roku o powstaniach ś… - Gratuluję refleksu. Radni PiS w połowie roku przypomnieli sobie, że mamy obchody rocznic powstań śląskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew… » więcej 2021-04-27, godz. 14:16 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 40,7 proc Polaków dobrze ocenia realizację Narodowego… » więcej 2021-04-27, godz. 09:26 Piotr Woźniak o rozmowach liderów Lewicy z premierem o KPO, krytyce opozycji i długu publicznym, który pod koniec roku… - Są momenty w historii Polski, że nieważne, która partia rządzi; ważna jest decyzja o przyznaniu gigantycznej pomocy finansowej na to co nas trapi czyli… » więcej 2021-04-26, godz. 18:28 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i efektach spotkania… Papież Franciszek ogłosił, że 12 września w Warszawie wyniesiony na ołtarze zostanie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Komunistyczne władze więziły… » więcej 2021-04-26, godz. 15:22 Tomasz Kostuś o rankingu zaufania do polityków i wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich - Widzimy wyraźną zmianę w rankingach zaufania. Notowania prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy Zbigniewa Ziobry lecą w dół. Pierwsze… » więcej 2021-04-26, godz. 10:11 Stanisław Rakoczy o inicjatywie PSL-u dotyczącej przyznania dnia wolnego dla szczepiących się na COVID-19, dobrych… - Szkoda, żebyśmy tracili 2 dni, w które możemy odpocząć, żeby wykonać szczepienie, które chroni nie tylko nas, ale chroni również tych, którzy z nami… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »