Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie…
2021-02-03, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie klastrów przemysłowych na Opolszczyźnie

Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Słabą stroną Opolszczyzny są klastry, czyli skupiska wzajemnie powiązanych firm o podobnym profilu działalności. Lokalne przedsiębiorstwa nie wykorzystują potencjału, jaki mają w regionie. W Unii Europejskiej firmy zrzeszone w takich sieciach współpracy zatrudniają 20 procent pracowników.
- Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, ale również szukają takich obszarów, gdzie mogą współpracować. Tam gdzie jest klaster, tam jest jakaś myśl przewodnia i wspólny biznes dla firm, które w tym klastrze uczestniczą. W dużej mierze te klastry powstały w Polsce po roku 2015. W naszym regionie instytucje otoczenie biznesu zainicjowaliśmy w 2004 roku. Dotyczyło to inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowych i klastrów. Według rozeznania branż w regionie wychodziło nam wówczas, że można utworzyć 11 takich inicjatyw klastrowych. Pierwszym, który działał był Śląski Klaster Drzewny. Potem był klaster energetyczny, informatyczny. W planach było utworzenie klastra w przetwórstwie rolno-spożywczym. Wtedy w każdym powiecie była jakaś znacząca fabryka. Nie wykorzystano tego potencjału, którym byli też ludzie zatrudnieni w tych firmach – powiedział Bogdan Tomaszek, jeden z inicjatorów tworzenia klastrów na Opolszczyźnie.

Jaka jest dzisiaj pozycja Opolszczyzny na krajowej mapie klastrów?

- Nie istniejemy. W ubiegłym roku ukazało się opracowanie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a dotyczyło polityki klastrowej po 2020 roku. Scharakteryzowano obecny stan, wyzwania na przyszłość oraz jakie jest wsparcie rządu. W tym zestawieniu nie ma nas wśród klastrów kluczowych, które mają państwowe wsparcie. Dofinansowanie projektów może wynieść do 10 mln złotych, a chodzi m.in. o gospodarkę niskoemisyjną i rozwój kadrowy. Przykro powiedzieć, ale nas tam nie ma – stwierdził w programie Bogdan Tomaszek.

Klastry nie mogą skutecznie pomagać firmom bez współpracy z samorządami. Jak to wygląda na Opolszczyźnie?

- W 2011 roku mieliśmy dziewięć klastrów zalążkowych. Na ich rozwój były do pozyskania pieniądze w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Wymagany był udział własny firm, które były w tych naszych inicjatywach klastrowych. Ale nie kwapiły się one, aby wyłożyć swoje pieniądze. Wtedy wystąpiliśmy, aby sejmik województwa wsparł taką inicjatywę. Nie było odzewu i tak to wszystko śmiercią naturalną poumierało. Jak popatrzeć na województwa ościenne to tych klastrów trochę tam jest. Samorząd województwa może tylko wspomóc inicjatywy klastrowe, ale główne skrzypce powinni grać przedsiębiorcy – podsumował Bogdan Tomaszek.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »