Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Beata Kempa, europoseł Solidarnej Polski o pomocy…
2021-02-03, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, europoseł Solidarnej Polski o pomocy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, dostępnością do leków i szczepionek w Europie oraz o transformacji klimatycznej

Beata Kempa o pomocy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych
- Nakłady na pomoc osobom niepełnosprawnym wzrosły o ponad 70%, ale wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Beata Kempa, europarlamentarzystka i polityk Solidarnej Polski. Na fali dyskusji jaka przetacza się po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaproponowaliśmy koalicji projekt ustawy dotyczący hospicjów preinatalnych. One już są, ale trzeba udrożnić kwestie dostępu - wyjaśniła.
- Nie popieram ekscesów ulicznych i niszczenia bardzo ładnej kampanii "za życiem" i prowadzenia dzieci na protesty i w ich obecności wykrzykiwana haseł powszechnie uważanych za obelżywe i wulgarne - zaznaczyła w Porannej Loży Radiowej.

Rozmawiałyśmy także o szczepieniach przeciwko covid-19. - Wspólny zakup szczepionek przez Unię Europejską był dobrą ideą. Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby był wyścig państw po szczepionki - powiedziała poseł Kempa. - Ale problem jest szerszy i dotyczy dostępności leków w Europie. UE poprzez wdrażanie różnych ideologii spowodowała "wypchnięcie" produkcji leków do Azji, co skutkowało przerwaniem łańcucha dostaw. A wypchnięto produkcję ponieważ uważano, że szkodzi środowisku - wyjaśniła.
- Komisja Europejska nakreśla nową strategię polityki lekowej, ale to bardzo długi proces i przywracanie normalności w tym obszarze będzie trwało długo - dodała.

Europoseł Beata Kempa zaznaczyła, że wie, że ludzie są na granicy wytrzymałości i nie dziwi się, bo wszyscy są zmęczeni pandemią. - Nie możemy dopuścić jednak do takiej sytuacji jak jest w Portugalii czy Wielkiej Brytanii. Powolne otwieranie gospodarki jest odpowiedzią na zniecierpliwienie, ale musi to być rozsądne, bo jeżeli znowu będzie lawina zachorowań będą ponowne obostrzenia.
Zaznaczyła też, że rozumie przedsiębiorców, którzy poszukują różnych rozwiązań, bo są na granicy opłacalności.

Polityk Solidarnej Polski odniosła się także to braku poparcia ministrów z jej partii rządowej uchwały w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku".

- W tej sprawie jesteśmy konsekwentni. Już w 2011 roku, kiedy powstawaliśmy pokazaliśmy na konferencji w Katowicach, jak bardzo zgubna będzie polityka, która w bardzo krótkim czasie będzie powodowała transformację energetyczną. Jeżeli to ma się skończyć bardzo wysokimi rachunkami dla konsumentów, to my na to nie wyrażamy zgody - powiedziała.

Gość Porannej Loży Radiowej dodała, że na cały proces transformacji energetycznej potrzeba Polsce 500 mld euro, a dostaje kilkanaście mld złotych. Jej zdaniem transformacja energetyczna powinna być rozłożona na 40 lub 50 lat.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »