Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza…
2021-01-20, 19:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego o przywróceniu połączenia kolejowego Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie

Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego [zdj. Radio Opole]
Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego [zdj. Radio Opole]
Zapewnienie osobowego transportu publicznego jest zadaniem samorządów lokalnych. O wznowienie ruchu kolejowego na trasie z Racławic Śląskich do Raciborza zabiegają samorządy lokalne z województw opolskiego i śląskiego. Szansą na powodzenie tych starań jest rządowy Program Kolej Plus.
Powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który nie ma połączenia kolejowego.

- Był to argument do rozpoczęcia w tamtym roku dyskusji na temat zmiany tej sytuacji. Do tej dyskusji włączone zostały samorządy powiatu raciborskiego, prudnickiego, głubczyckiego oraz samorząd województwa opolskiego i śląskiego. Ważną rolę odgrywali ministrowie Janusz Kowalski i Michał Woś. Samorząd województwa opolskiego, jako lider całego projektu, złożył w ubiegłym roku wniosek do Programu Kolej Plus. Warunkiem jest przywrócenie połączeń osobowych. Niemniej jednak bardzo istotnym elementem dla tej linii jest transport towarowy. Transport płodów rolnych mógłby odbywać się drogą kolejową. Wówczas nie byłyby niszczone drogi krajowe. Budynek dworca kolejowego w Głubczycach został wyłączony z gruntów PKP i sprzedany przez gminę prywatnemu podmiotowi. Ten obiekt nie jest brany pod uwagę dlatego, że cały Program Kolej Plus jest dedykowany na przywracanie połączeń pasażerskich i tymi beneficjentami są samorządy. Nie ma takiej możliwości, aby firma prywatna mogła brać w tym udział. Inicjatywa ta to ważny pomysł i jesteśmy w stanie go zrealizować. Jest jeden warunek. Chodzi o wkład własny, który muszą zabezpieczyć samorządy. Liczymy na pomoc, którą zadeklarował minister Janusz Kowalski. Nie wszystkie samorządy będzie stać na zabezpieczenie wielomilionowego wkładu własnego – powiedział Piotr Soczyński.

Koszty związane z odtworzeniem tych połączeń kolejowych szacowane są na kwotę od 350 do ponad 500 mln złotych.

- Jako samorząd województwa odpowiadamy za ruch pasażerski i nie jest dobrze, gdy jeden powiat jest z tego wykluczony. Ok. 60 mln złotych dopłacamy rocznie do przewozów pasażerskich z budżetu województwa. To kilka lat temu miejscowi przedsiębiorcy apelowali, aby mogli przewozić swoje towary koleją. Złożyliśmy już projekt do Programu Kolej Plus. Natomiast pierwszym warunkiem, żeby móc być rozpatrywanym w ocenie w tymże programie, jest przygotowanie dokumentu, który jest takim studium wykonalności całego przedsięwzięcia. Bardzo ważnym elementem tego procesu, który czeka nas w najbliższych miesiącach, jest analiza potencjału zarówno pasażerskiego, jak i gospodarczego oraz możliwości wykorzystania tej inwestycji, czy przyniesie ona pożądane efekty – powiedział Szymon Ogłaza.

W Popołudniowej Loży Radiowej wypowiadali się też Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Dominik Konieczny, wiceprezydent Raciborza.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »