Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii…
2021-01-19, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne
- Z tego co obserwuję znaczna część seniorów jest zainteresowana szczepieniem. Oczywiście jest wiele osób pośród nich, którzy maja wątpliwości, są sceptyczni, po prostu nie mają pełnej wiedzy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Andrzej Mazur, pracujący w szpitalu covidowym w Kędzierzynie-Koźlu. - Brakuje wiedzy o najnowszych osiągnięcia medycyny, czyli szczepionkach mRNA. Trudno się dziwić ludziom w tym wieku z ograniczonym dostępem do mediów elektronicznych i publikacji naukowych.
Dr Mazur wyjaśnił, że szczepionka przeciwko covid-19 jest ogromnym osiągnięciem nauki. Żadnego materiału biologicznego szczepiony nie otrzymuje. To syntetyczny produkt i z tego powodu jest rewelacyjna. Gość Porannej Loży Radiowej jest już zaszczepiony przeciwko koronawirusowi, powiedział, że odczuwał tylko lekki ból ręki.

Opowiadał też o pracy w szpitalu w warunkach pandemii.

- Przyzwyczailiśmy się niestety do tego, ale na początku było to dosyć drastyczne przeżycie dla lekarzy i pielęgniarek - mówił dr Andrzej Mazur. Praca w kombinezonie chroniącym przed zakażeniem jest trudna. - Operowanie w tych kostiumach ochronnych jest zdecydowanie trudniejsze, szczególnie w nagłych przypadkach. Czasem, widziałem to, chirurg zrzuca osłonę oczu, żeby móc precyzyjnie operować i nie są to rzadkie przypadki. Prawie wszyscy przechorowaliśmy covid zarażając się od pacjentów. Jeden z naszych kolegów zmarł.

Gość Porannej Loży Radiowej podkreślał, że covid jest wyjątkowym wirusem, bo wnikając do komórki zabija ją. Inne wirusy zakażają komórki, ale ona potem zdrowieje. - Ponieważ komórka ginie, tak fatalnie wyglądają płuca ozdrowieńców. W najcięższych przypadkach jedynym leczeniem w przyszłości tych strat, które się poniosło w wyniku zachorowania, będzie transplantacja. Ludzie nie przyjmują do wiadomości, że to wirus totalnie niszczący tkanki - wyjaśniał dr Andrzej Mazur.

Doktor podkreśla, że wirus może ponownie zaatakować ozdrowieńców i wtedy przebieg może być cięższy, bo płuca są już zniszczone nieodwracalnie. Dlatego trzeba się zaszczepić.

- Przebieg covidu jest taki, że pacjent leży w szpitalu, dostaje leki i tlen i nagle jego stan zaczyna się pogarszać. W wielu przypadkach, mimo naszych wysiłków nie jesteśmy w stanie pomóc. Ludzie tego nie widzą, bo to się dzieje w szpitalach. Ludzie chorują sami, umierają też w samotności. To jest straszne. Odbija się to też mocno na personelu. Jesteśmy całkiem innymi ludźmi niż przed pandemią - dodał.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »