Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej…
2021-01-13, 19:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o dyżurach aptek ogólnodostępnych

Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej [zdj. Radio Opole]
Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej [zdj. Radio Opole]
Nieczynne nocą oraz w weekendy i święta apteki są już codziennością wielu małych miast. Wywołuje to niezadowolenie mieszkańców i samorządowców.
- W Polsce jest bardzo dużo aptek. W pewnym momencie powstawały w kompletnie nieracjonalnych miejscach, jedna obok drugiej. Przyszedł element rachunku ekonomicznego, kiedy należy sobie powiedzieć, czy są to placówki opłacalne, czy też nie. Stąd w ciągu dwóch lat ich liczba zmniejszyła się ok. tysiąca. Czas pandemii jest też trudny dla aptek m.in. w zamkniętych przychodniach i galeriach handlowych. Trzy lata temu wprowadzono przepisy, że aptekę może prowadzić tylko farmaceuta - powiedział Marek Tomków, wiceprezes NRA.

Prawo farmaceutyczne uchwalono w 2001 roku, według niego „Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy”. Składając wniosek o koncesję na otwarcie apteki, farmaceuci wiedzą, że mają obowiązek pełnienia usług publicznych. Dlaczego niektórzy z nich unikają pełnienia dyżurów?

- Tu nie chodzi o unikanie dyżurów – argumentował Marek Tomków. – Rada powiatu ma zgodnie z prawem ustalić harmonogram dyżurów i zapewnić dostępność do leków w godzinach nocnych i świątecznych. Problem polega na tym, że nie generuje się z tego tytułu żadnych środków. Farmaceuci są gotowi pracować. Natomiast to musi mieć logiczny sens. Jeżeli zmusza się taką aptekę, gdzie jest jeden farmaceuta, do pracy przez siedem dni w tygodniu po 24 godziny, łamiąc wszystkie przepisy pracy, siłą rzeczy powoduje to pewien bunt. Bo siedzenie przez całą noc tylko po to, żeby o godzinie czwartej zapukała pani, która podejrzewa, że jest w ciąży od 20 minut, to nie ma sensu. Nikt nie trzyma lekarza całą dobę wiedząc, że nie przyjdzie żaden pacjent.

Wiceprezesa NRA pytaliśmy także m.in. o krajowy rynek aptekarski – czy jest już zdominowany przez zagraniczne sieci sprzedaży detalicznej i hurtowej leków. Marek Tomków mówił też, jak w kwestii dyżurów nocnych i świątecznych można rozwiązać konflikt interesów klientów oraz aptekarzy

Rozkład dyżurów aptek ogólnodostępnych na 2021 rok uchwaliła już Rada Powiatu Prudnickiego. Uchwałę w tej sprawie negatywnie zaopiniował burmistrz Głogówka.

- Ta negatywna opinia wynika przede wszystkim z tego, że rozkład tych dyżurów dla Głogówka nie spełnia oczekiwań mieszkańców naszej gminy. W minionym roku wielokrotnie trafiały do mnie postulaty mieszkańców Głogówka, a także okolicznych wiosek dotyczące tego, że jest zapotrzebowanie na nocną dostępność aptek - powiedział Piotr Bujak, burmistrz Głogówka.

Burmistrz tego miasta skomentował też opinię prudnickiego starosty Radosława Roszkowskiego, który stwierdził m.in., że władze powiatu mają niewielkie możliwości egzekwowania dyżurów od unikających tego obowiązku aptekarzy.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »