Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - radiowa…
2021-01-07, 17:41 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o podatku cukrowym i o tym jak pandemia zmieniła sposób naszych płatności

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia, w tym nasze podejście do płatności i stosunek do gotówki, jednak pojawia się pytanie jak głębokie są to zmiany? Czy pandemia może wyprzeć gotówkę i co to może oznaczać dla tych, którzy nie korzystają z płatności mobilnych? Jaka przyszłość czeka gotówkę? Naszymi gośćmi w tej sprawie byli dr Witold Potwora (ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu) i Grzegorz Kuliś (Business Centre Club).
- Przyszłość gotówki stoi pod dużym znakiem zapytania i to nie tylko ze względów pandemicznych – oceniał Grzegorz Kuliś z BCC. - Ciekawym aspektem jest patrzenie na ograniczenie gotówki przez pryzmat rynku pracy. Jestem gorącym zwolennikiem jakby "zablokowania" możliwości wynagradzania pracowników gotówkowo – mówił nasz gość.

- Nie ma przyszłości dla gotówki. Kiedyś w pewnym momencie zrezygnowano z nominacji pieniądza w złocie, i tak powoli, dziś, gotówka odchodzi. W relacjach biznesowych praktycznie nie ma już miejsca na zakupy gotówkowe – mówił z kolei dr Witold Potwora.

Drugim tematem był podatek cukrowy wprowadzony od Nowego Roku. Podatek jest już zauważalny w cenach niektórych produktów w sklepach. Przypomnijmy, opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Skutki wprowadzenia tej opłaty dla przedsiębiorców i pracowników komentował Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności") oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa).

- Jakie będą skutki wprowadzenia podatku cukrowego? Tego dowiemy się dopiero po skończeniu się pierwszego kwartału – stwierdził Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”. - Podatek ten jest inicjatywą Ministerstwa Zdrowia, ale wprowadziło go Ministerstwo Finansów i to jeszcze pod przykrywką ustawy covidowej. Tak nie powinno się dziać, ponieważ jest to zbyt poważny problem. Nie może tak być, że covid wykorzystuje się do wprowadzenia tego podatku – mówił Adamczyk.

Nigdy przedsiębiorców nie będą cieszyć żadne wzrosty jakichkolwiek obciążeń, zwłaszcza nakładanych na sferę produkcyjną – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Podatek można wprowadzić etapami. Zmiany nawyków żywieniowych można wprowadzać w inny sposób, niekoniecznie przez presję finansową. Oczywiście, mamy poważny problem, szczególnie z otyłością młodzieży. Grozi nam to epidemią chorób cywilizacyjnych – zaznaczył Pancześnik.
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Grzegorz Kuliś, dr. Witold Potwora)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk)

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »