Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2020-09-24, 15:18 Autor: Paula Hołubowicz

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (24.09.2020)
Naszym gośćmi byli:
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
Grzegorz Adamczyk - Solidarność
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
- Ja uważam, że moment jest jak najbardziej odpowiedni, by rozmawiać o problemach, które mogą nas dotknąć za 10 – 20 lat – powiedział Grzegorz Adamczyk.

Najwyższy czas na mapę drogową dla górnictwa i całego przemysłu energochłonnego i metalowego. One są połączone. Solidarność podjęła uchwałę, że już nie pora na kolejne dywagacje, ale pora na konkrety. Zresztą świetny przykład mamy za granicą – Niemcy przyjęli bardzo precyzyjny plan reformy górnictwa, odchodzenia od węgla. Tak więc nie ma co otwierać otwartych drzwi.

- Przykre jest to, że strona rządowa po raz kolejny przez te dwa miesiące zignorowała stronę społeczną – stwierdził Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem na przyspieszenie podjęcia rozmów ma oczywiście fakt, że wielu górników nie wyjechało na powierzchnię, podjęli strajk. To „tąpnięcie” wymusiło na rządzie przedstawienie publiczne jakichś propozycji. Wreszcie do tych rozmów doszło. I nasz gość ma nadzieję, że będą kontynuowane, zakończone przyjęciem planu dla górnictwa i daty jego wprowadzenia.

- Ja myślę, że te dwa miesiące opóźnienia nie mają większego znaczenia. Rozmawiamy o 30-tu latach reformowania górnictwa – zastrzegł Artur Żurakowski.

Niegdyś w tej branży pracowało około pół miliona górników, dzisiaj „tylko” 80 tysięcy. Przy wejściu do Unii Europejskiej zdecydowaliśmy się na zmianę koncepcji pozyskiwania energii. Od energii ekologicznej już nie uciekniemy. Problem w tym, że górnikom coś trzeba wreszcie zaproponować. Gdyż pytanie nie brzmi czy reformować, ale jak i kiedy. A po roku 2030 musi być ogromne przyspieszenie.

- Na świecie przyjmuje się - nie wiedzieć dlaczego - jakieś daty graniczne – powiedział Witold Potwora, który przypomniał o decyzji Niemiec o likwidacji elektrowni jądrowych. Datę tę wielokrotnie przesuwano.

Podobnie z likwidacją elektrowni na węgiel brunatny, której datę za nasza zachodnią granica także przesuwano. Natomiast jak się zabrać za reformę górnictwa w Polsce? Mówi się o pakietach socjalnych dla zwalnianych górników, outsorcingu itp. Ale nie może być tak, że sprowadzamy węgiel z zagranicy po absurdalnie niskiej cenie. Każdy dba o własny rynek, Polska też powinna. Dotychczas tego nie robi.

- Pójście na wojnę handlową z którymś z dystrybutorów węgla rosyjskiego ze względu na embargo byłoby może per saldo mniej korzystne – podkreślił Grzegorz Kuliś.

To trudna debata, bo w grę wchodzi zatrudnienie. Zamykanie kopalń przyniesie dramatyczne konsekwencje. Tym samym wpłynie na całą koniunkturę regionu. W grę wchodzi około sto tysięcy osób. Prognoza mixu energetycznego przewiduje diametralną zmianę w 2030 roku. To trend europejski. Górnicy nie są zainteresowani odprawami, są zainteresowani nowymi miejscami pracy w innych branżach.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »