Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - debata…
2020-09-03, 13:47 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata
Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi byli:
Grzegorz Adamczyk - NSZZ Solidarność
dr Witold Potwora - WSzZiA w Opolu
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Artur Żurakowski - ekonomista, biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Na pewno euro nie przyjmiemy w najbliższej przyszłości – powiedział Witold Potwora.

Jego zdaniem Polska nie spełnia podstawowego warunku, czyli progu zadłużenia. Jednak zaznaczył, że przyjęcie euro to bardziej decyzja polityczna a nie ekonomiczna. Z drugiej strony obserwując skutki pandemii i w jaki sposób poradziliśmy sobie z nią w gospodarce – dobrze, że na razie trwamy przy złotówce. Co nie zmienia faktu, że euro trzeba będzie przyjąć.

- Na pewno euro przyjmiemy w perspektywie od 2 do 10 lat – zastrzegł Grzegorz Adamczyk.

Dodał, że wszystko zależy od tego, w jakim przeliczniku do złotówki przyjmiemy walutę europejską. Jako przykład kraju, w którym ludzie realnie zubożeli wskutek takiej decyzji, podał Słowację. Zdaniem naszego gościa należy jeszcze znacznie podnieść poziom minimalnego wynagrodzenia. Tak, by najsłabsi ekonomicznie nie odczuli przejścia na inną walutę.

- Gdybyśmy byli w strefie euro nie musielibyśmy trzymać 500 miliardów złotych rezerwy w NBP - przypomniał Artur Żurakowski.

Wyjaśnił, że dzisiaj Słowacy już są w zasadzie zadowoleni z posiadania euro. Zresztą przed laty, gdy ważyły się losy wielu wielkich inwestycji koncernów zachodnich, Polska przegrała w tym wyścigu. Koncerny, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej zdecydowały się na inwestycje właśnie na Słowacji ze względu na to, że w tym kraju przyjęto euro.

- Ja muszę zacząć od ryzyka kursowego, które jest największą bolączką w naszych kontaktach zagranicznych - Grzegorz Kuliś.

Jego zdaniem euro jest konsekwencją silnej powojennej niemieckiej marki, która nie podobała się Francuzom. Euro jest bardziej projektem politycznym, mniej ekonomicznym. Dodał, że przyjmując obecnie euro, pozbawilibyśmy się wpływu na politykę monetarną – byłaby ona kształtowana przez Niemcy i Francję.

- Nie można tego robić bezwolnie. Ale do tego małżeństwa z rozsądku musi dojść - podkreślił Jerzy Szteliga.

Jednak zastrzegł, że zanim zapadnie decyzja – należy zrobić narodowy rachunek zysków i strat. Chodzi o to, by euro przyjąć w najdogodniejszym momencie, na możliwie najlepszych warunkach – na przykład jeśli chodzi o przelicznik do złotówki. Każdy polski obywatel musi poczuć, że także w jego kieszeni ta zamiana przyniosła pozytywna zmianę.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »