Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - debata…
2020-09-03, 13:47 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata
Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi byli:
Grzegorz Adamczyk - NSZZ Solidarność
dr Witold Potwora - WSzZiA w Opolu
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Artur Żurakowski - ekonomista, biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Na pewno euro nie przyjmiemy w najbliższej przyszłości – powiedział Witold Potwora.

Jego zdaniem Polska nie spełnia podstawowego warunku, czyli progu zadłużenia. Jednak zaznaczył, że przyjęcie euro to bardziej decyzja polityczna a nie ekonomiczna. Z drugiej strony obserwując skutki pandemii i w jaki sposób poradziliśmy sobie z nią w gospodarce – dobrze, że na razie trwamy przy złotówce. Co nie zmienia faktu, że euro trzeba będzie przyjąć.

- Na pewno euro przyjmiemy w perspektywie od 2 do 10 lat – zastrzegł Grzegorz Adamczyk.

Dodał, że wszystko zależy od tego, w jakim przeliczniku do złotówki przyjmiemy walutę europejską. Jako przykład kraju, w którym ludzie realnie zubożeli wskutek takiej decyzji, podał Słowację. Zdaniem naszego gościa należy jeszcze znacznie podnieść poziom minimalnego wynagrodzenia. Tak, by najsłabsi ekonomicznie nie odczuli przejścia na inną walutę.

- Gdybyśmy byli w strefie euro nie musielibyśmy trzymać 500 miliardów złotych rezerwy w NBP - przypomniał Artur Żurakowski.

Wyjaśnił, że dzisiaj Słowacy już są w zasadzie zadowoleni z posiadania euro. Zresztą przed laty, gdy ważyły się losy wielu wielkich inwestycji koncernów zachodnich, Polska przegrała w tym wyścigu. Koncerny, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej zdecydowały się na inwestycje właśnie na Słowacji ze względu na to, że w tym kraju przyjęto euro.

- Ja muszę zacząć od ryzyka kursowego, które jest największą bolączką w naszych kontaktach zagranicznych - Grzegorz Kuliś.

Jego zdaniem euro jest konsekwencją silnej powojennej niemieckiej marki, która nie podobała się Francuzom. Euro jest bardziej projektem politycznym, mniej ekonomicznym. Dodał, że przyjmując obecnie euro, pozbawilibyśmy się wpływu na politykę monetarną – byłaby ona kształtowana przez Niemcy i Francję.

- Nie można tego robić bezwolnie. Ale do tego małżeństwa z rozsądku musi dojść - podkreślił Jerzy Szteliga.

Jednak zastrzegł, że zanim zapadnie decyzja – należy zrobić narodowy rachunek zysków i strat. Chodzi o to, by euro przyjąć w najdogodniejszym momencie, na możliwie najlepszych warunkach – na przykład jeśli chodzi o przelicznik do złotówki. Każdy polski obywatel musi poczuć, że także w jego kieszeni ta zamiana przyniosła pozytywna zmianę.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »