Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński o porozumieniach sierpniowych i…
2020-08-31, 15:43 Autor: Marcin Boczek

Jerzy Czerwiński o porozumieniach sierpniowych i o tym jak pomóc Białorusi

- Chciałem powiedzieć o pierwszej Solidarności, choć nie wszyscy to określenie akceptują, ale też po to walczyliśmy o wolność, żeby każdy mógł określać rzeczywistość i fakty tak jak uważa. Podczas pierwszej Solidarności był po prostu entuzjazm w narodzie, ja to pamiętam z racji tego, że to były pierwsze lata moich studiów więc dodatkowo dochodzi okres młodości. Ten entuzjazm został przygaszony przez wprowadzenie stanu wojennego – powiedział w Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS.
Skutkiem stanu wojennego było zahamowanie przemian, ale też podcięcie ducha narodowego – podkreślił nasz gość.

– Po jakimś czasie próbujemy to odzyskać, co jest bardzo trudne. Stan wojenny jest szramą w historii Polski, która jeszcze długo będzie oddziaływać, bo mówimy o internowaniu, o szykanach czy o tych, którzy tracili pracę. - Gdyby nie stan wojenny, bylibyśmy jakieś 10 lat do przodu – podkreślił Jerzy Czerwiński.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o trudnej sytuacji na Białorusi. Wspomniał o Ukrainie i zadał pytanie czy chcemy podobnego scenariusza.

- Trzeba działać w taki sposób by Białorusini sami wolność wywalczyli, ale żeby ten proces nie skończył się takimi perturbacjami jak na Ukrainie. To też nie do końca jest tak, że tam nie opozycji, bo jest stłamszona i pozamykana, natomiast nie może być liderem opozycji osoba, która przy pierwszych problemach wyjeżdża z kraju. Taka osoba musi się wyłonić i ona musi być w stanie ponieść nie tylko te profity bycia szefem ale i możliwe złe rzeczy, różne perturbacje – podkreślił senator PiS.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »